Styczeń

Przy tęgim mrozie  i w rytmie muzyki disco suwalczanie powitali 2016 rok na Placu Marii Konopnickiej. Życzenia suwalczanom złożył  prezydent miasta Czesław Renkiewicz.

Pierwsza suwalczanka urodzona w 2016 r. ma na imię Hania. Dziecko po urodzeniu ważyło 3,260 kg.

1stycznia suwalska Izba Wytrzeźwień przestała istnieć. Jej zadania przejął Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych prowadzony przez Spółdzielnie Pracy „Perspektywa”.

W czasie 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Suwałkach zebrano ponad 52,5 tys. zł.

Na rogu ulic Waryńskiego i Noniewicza odsłonięto kamień upamiętniający przedwojenną społeczność żydowską żyjącą w Suwałkach.

Najwyższe miejsce z suwalskich szkół ponadgimnazjalnych w rankingu tygodnika „Perspektywy” zajęło I  Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej, które uplasowało się na 101 miejscu w Polsce i na piątej lokacie w województwie.

W suwalskiej komendzie policji, z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego odbyło się spotkanie w sprawie budowy „ Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Suwalski Komendant Miejski Policji inspektor Andrzej Bałazy przeszedł na emeryturę.

W ostatnim dniu stycznia w Międzynarodowy Dzień Przytulania, uczniowie Zespołu Szkół nr 6 zorganizowali happening, w którym każdy mieszkaniec Suwałk mógł przytulić do suwalskiego misia UśMicha na ul. Chłodnej.

Luty

W 20. rocznicę śmierci ks. Kazimierza A. Hamerszmita w konkatedrze pw św. Aleksandra odprawiono mszę w intencji jego rychłego wyniesienia na ołtarze.

Drugie miejsce w województwie i siódme w rankingu ogólnopolskim konkursu „ Położna na medal” zajęła Pelagia Pietkiewicz- położna z suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Radny wojewódzki Leszek Dec został prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wiceprezesem Strefy został Jan Stanisław Kap, wieloletni burmistrz Sejn.

Białostocczanin nadkomisarz Jacek Tarnowski został komendantem policji w Suwałkach.

W suwalskim I LO im. M. Konopnickiej z samorządowcami, dyrektorami szkół, nauczycielami i pracownikami suwalskich placówek oświatowych spotkała się Anna Zalewska, minister Edukacji Narodowej. Temat spotkania: zmiany w polskiej oświacie.

Podczas wizyty w 14 Suwalskim Dywizjonie Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Bartosz Kownacki, wiceminister obrody narodowej zapowiedział, że suwalski garnizon będzie ważną częścią polskiego systemu obrony.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w czasie spotkania z suwalskimi przedsiębiorcami zapewnił, że rząd zadba o większe dofinansowanie infrastruktury drogowej i kolejowej w naszym regionie.

Anna P. złożyła rezygnację ze stanowiska kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach po zatrzymaniu i przedstawieniu jej zarzutów przez prokuraturę.

W ramach kampanii w wyborach uzupełniających do Senatu RP Suwałki odwiedzili: Jarosław Kaczyński oraz Janusz Korwin- Mikke.

Suwalscy radni rok 2016 ogłosili Rokiem Czarnej Hańczy

 

Marzec

W czasie otwarcia w Archiwum Państwowym wystawy poświęconej Armii gen. W. Anders doszło do incydentu. Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji zaprotestowali twierdząc, że jest to element kampanii wyborczej ubiegającej się o fotel senatorski córki generała. W otwarciu wystawy uczestniczyli Mariusz Błaszczak- minister MSWiA, jego zastępca Jarosław Zieliński i Anna Maria Anders.

Anna Maria Anders zdobyła mandat senatorski w wyborach uzupełniających w okręgu wyborczym obejmującym m.in. Suwałki. Frekwencja wyborcza wyniosła 17,11%. W Suwałkach najwięcej osób zagłosowało na kandydata PSL Mieczysława Bagińskiego z Łomży.

Augustowianin nadkomisarz Adam Miezianko został I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach.

11 marca suwalskie sklepy opanowali Litwini, którzy wolny dzień z okazji dnia odzyskania niepodległości wykorzystali na zakupy w Suwałkach.

Zmarł nestor suwalskich fotografików Tadeusz Smagacz.

Wielkie szczęście miał skrzypek Adam Roszkowski z Suwałk, który w czasie terrorystycznego zamachu znajdował się w hali odlotów na belgijskim lotnisku Zaventem.

Cztery amerykańskie śmigłowce wylądowały na suwalskim lotnisku.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Suwałkach Jadwiga M. Szczypiń zrezygnowała z pracy w suwalskim samorządzie po powołaniu jej na stanowisko Podlaskiego Kuratora Oświaty. Jej miejsce w Radzie Miejskiej zajął Tadeusz Czerwiecki, który uzyskał kolejny najwyższy wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach samorządowych.

Ministerstwo Rozwoju przyznało Parkowi Naukowo- Technologicznemu Polska Wschód akredytację ośrodka innowacji, który świadczy proinwestycyjne usługi dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Komendant suwalskiej Straży Pożarnej brygadier Dariusz Siwicki przeszedł na emeryturę.

 

Kwiecień

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach rozpoczął realizację Programu Rodzina 500+.

Bryg. Bogdan Wierzchowski został Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Od 1 kwietnia Tomasz Grzegorz Butkiewicz pełni obowiązki Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 pod opieką Doroty Cyran zwyciężyli w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „ Planeta Energii’, dzięki czemu do Suwałk przyjechało mobilne centrum nauki.

W Suwałkach na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spadł prywatny śmigłowiec. Dwie ranne osoby trafiły do suwalskiego szpitala.

Jubileusz 25-lecia obchodziło Radio 5.

Uczniowie klasy IIID Szkoły Podstawowej nr 5 zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności.

Małgorzata Jankowska i Barbara Pakuła wygrały I edycję  konkursu o tematyce biznesowej „BizneSÓWKA”.

Papierowe regaty rozpoczęły obchody Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach.

Prawie 500 znaczków z całego świata można było oglądać w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej na wystawie „Filatelistyczny pociąg do kina” zorganizowanej w 90-ta rocznicę urodzin Andrzeja Wajdy.

Ewa Karwowska w kategorii prace licencjackie/ inżynierskie oraz Gabriela Tomkiewicz w kategorii prace magisterskie wygrały pierwszą edycję konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tematyce związanej z Suwałkami.

Radni przyjęli Program „ Aktywny Senior” czyli system ulg i rabatów na towary i usługi oraz powołali Młodzieżową Radę Miasta Suwałki.

Centrum Kształcenia Praktycznego zostało włączone do Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego.

Zdzisław Przełomiec został wybrany nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach.

 

Maj

Żołnierze 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka  J. Piłsudskiego wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach „ Hunter 2016”, które odbyły się na terenie Litwy.

Od 1 maja ppłk Tomasz Smoliński został nowym dyrektorem Aresztu Śledczego w Suwałkach. Dotychczasowa dyrektor suwalskiego aresztu płk Bożenna Mazurkiewicz przeszła na emeryturę.

Ewa Markowska została dyrektorem suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty.

Działająca w Parku Naukowo- Technologicznym Polska Wschód informatyczna firma Virtual Travel System S.A. znalazła się w pierwszej dziesiątce aplikacji sportowych amerykańskiego giganta informatycznego- Google.

Uczniowie klasy III z suwalskiej SP nr 5 wzięli udział w finale światowym Olimpiady Kreatywności rozegranym w USA.

Dziesięciu suwalczan wygrało nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł z w pierwszej loterii „Mój podatek Suwałkom”.

Suwałki zajęły trzecie miejsce w kategorii gmin miejskich do 100 tys. mieszkańców, a Czesław Renkiewicz otrzymał wyróżnienie dla Włodarza Miasta w rankingu „ Perły Samorządu 2016” przygotowanym przez Gazetę Prawną.

Suwalska Fabryka Malow 4 otrzymała tytuł Podlaskiej Marki Roku 2015 w kategorii inwestycje.

Suwalska Spółdzielnia Mleczarska Sudowia połączyła się ze Spółdzielnią Mleczarską MLEKPOL w Grajewie.

Andrzej Chuchnowski zrezygnował z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach.

Remigiusz Franciszek Kulesza został Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Suwałkach. Jego poprzednik Józef Hańczuk przeszedł na emeryturę.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” za widowisko historyczne „ Obława Augustowska. Lipiec 1945” otrzymał główną nagrodę w kategorii „ Wydarzenie” w plebiscycie ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski.

 

Czerwiec

Prawdziwe tłumu przyciągnęła na Plac M. Konopnickiej wizyta amerykańskich kawalerzystów z 2. Pułku Kawalerii Armii USA.

Po raz ostatni swoje rodzinne Suwałki odwiedził  wybitny reżyser Andrzej Wajda.

Dr Marta Wiszniewska została nowym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. E.F. Szczepanika.

180- lecie istnienia obchodziła najstarsza suwalska szkoła I Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej.

Srebrny jubileusz obchodził suwalski Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im  Jana Pawła II.

Po raz drugi odbyła się Noc Bibliotek w Suwałkach.

PKP uruchomiło w weekendy kursowanie pociągów na trasie z Suwałk do Kowna.

40- lecie działalności obchodziło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach.

Ponad 50 miłośników polskiej kawalerii uczestniczyło w XVI Pikniku Kawaleryjskim.

 

Lipiec

Po raz dziewiąty odbył się Suwałki Blues Festiwal. Największym wydarzeniem festiwalu był koncert Warrena Haynes’a-  laureat nagrody Grammy. Konkurs zespołów bluesowych wygrało krakowskie trio Hot Tamales.

Bjorn Frode Moen z partnerskiego norweskiego miasta Notodden otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Suwałk.

17-letnia mieszkanka Suwałk została ciężko ranna na torze gokartowym w Augustowie.

Wprowadzono zakaz kąpieli w Zalewie Arkadia, który obowiązywał do końca wakacji.

Przez kilka dni w Suwałkach przebywało ponad 200 uczestników Światowych Dni Młodzieży z Angoli, Włoch i Ukrainy.

Przy Kaczym Dołku na Osiedlu Północ powstał osiedlowy ogród i nowy mural.

Wykonawca suwalskiej obwodnicy Budimex złożył w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wymagana dokumentację i wystąpił o wydanie Zezwolenia na Realizacje Inwestycji Drogowej.

Sierpień

Koncerty, barwna parada i prezentacje artystyczne- to tylko niektóre atrakcje czterodniowego święta miasta, nazywanego Jarmarkiem Kamedulskim. W czasie tej imprezy znany satyryk Artur Andrus zaśpiewał balladę, która powstała po lekturze Dwutygodnika Suwalskiego.

Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa „Bajka”, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców, Miejski Klub Sportowy Ślepsk Suwałki, Stowarzyszenie Salezjańskiej Organizacji Sportowej oraz lekarz diabetolog  Elżbieta Cipielewska, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo- Turystycznej Elżbieta Niedziejko i Adam Galas, właściciel firmy SALAG- otrzymali „ Włócznie Jaćwingów”- doroczne nagrody Prezydenta Miasta Suwałki.

Ponownie wspaniale zagrała w Suwałkach Letnia Filharmonia AUKSO. Z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia wystąpili m.in. Stanisław Soyka i wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra.

Po roku od likwidacji otwarto posterunek Straży Ochrony Kolei na dworcu w Suwałkach.

Rozpoczął się pierwszy etap budowy nadrzecznych bulwarów w Suwałkach.

 

Wrzesień

Henryk Owsiejew został wybrany Suwalczaninem 2015 r. w plebiscycie Radia 5.

Suwalska firma CDM dzięki wygranemu przetargowi wymieni i odrestauruje okna w budynku Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jubileusz 110-lecia obchodził Zespół Szkół nr 4.

W suwalskiej konkatedrze pw św. Aleksandra odbył się koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia Suwalskiego Chóru Kameralnego.

25- lecie powstania obchodziło III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego.

Ponad 13 tysięcy osób czyli trzy razy więcej niż planowana odwiedziło Midicentrum- Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii w pierwszym roku działalności.

Suwalski stadion lekkoatletyczny otrzymał wyróżnienie w konkursie  Top Inwestycje Komunalne  Polski Wschodniej.

Suwalczanka Michalina Łabacz otrzymała nagrodę za debiut aktorski w filmie „ Wołyń” na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia Komitet Oddziału w Suwałkach zakończył działalność.

Czarna Hańcza wybrana rzeką roku 2016 w internetowym konkursie organizowanym przez Klub Gaja.

Październik

Ponad setka pań i panów na Placu M. Konopnickiej zaprotestowało przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

  1. października zmarł pochodzący z Suwałk, wybitny reżyser Andrzej Wajda, Honorowy Obywatel Suwałk.

Nowym komendantem suwalskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień został ppłk Jarosław Kowalewski.

Jubileusz 40-lecia obchodziło suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

50 suwalskich nauczycieli otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Suwałki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciele odebrali też odznaczenia państwowe, resortowe i nagrody MEN oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

W Suwałkach odbył się specjalny pokaz filmu „ Wołyń” z udziałem m.in. reżysera Wojciecha Smarzowskiego oraz suwalczanki Michaliny Łabacz, która zagrała główna rolę kobiecą w tym filmie.

125 uczniów suwalskich szkół otrzymało stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie w czasie gali „ Zdolny Suwalczanin”.

Odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki. Jej przewodniczącym został  Piotr Wasilewski z I LO.

Wybrano w głosowaniu suwalczan inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszono 21 inwestycji.

Jubileusz 90-lecia świętował suwalski Zespół Szkół nr 6.

Z okazji 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „ Suwalszczyzna” odbyły się koncerty jubileuszowe.

 

Listopad

W czasie czwartej kwesty organizowanej przez Akcje Katolicką działającą przy parafii św. Aleksandra na suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej zebrano prawie 10 tys. zł na renowację zabytkowych nagrobków.

Odbyło się pierwsze w historii Suwałk „ Forum Biznesowe Pogranicza, na który dyskutowano o problemach branży drzewno- meblarskiej.

14 listopada mogliśmy obserwować w Suwałkach zjawisko tzw. superksiężyca czyli największą pełnię księżyca od 1948 r.

Na budynku Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej przy ul. E. Plater 33A odsłonięto mural „Biblioteka ze smakiem”.

ZBM TBS rozpoczął budowę 48 mieszkań pod wynajem przy ul Pułaskiego w ramach programu „ Od najemcy do właściciela”.

Uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki Tanne należącej do grupy  FORTE, która powstaje w Dubowie. W fabryce prace znajdzie ok. 1 tys. osób. Kamień węgielny wmurował wicepremier Mateusz Morawiecki.

20-lecie istnienia świętowała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Przed biurem poselsko- senatorskim PiS protestowali działacze Komitetu Obrony Demokracji, którzy w ten sposób solidaryzowali się z oskarżonymi o zakłócanie porządku w suwalskim Archiwum Państwowym na wystawie poświęconej armii gen. W. Andersa.

W Suwałkach zebrano ponad 4 tys. podpisów przeciw włączeniu suwalskiego PKS do białostockiego PKS-u.

Drużyna z suwalskiego PWSZ wywalczył wicemistrzostwo Polski w Akademickich Mistrzostwach Polski Pierwszej Pomocy.

 

Grudzień

Tłumy suwalczan pojawiły się na otwarciu wystawy „Zdzisław Beksiński- retrospekcja” w suwalskim Muzeum Okręgowym.

PWSZ, Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej oraz Park Naukowo- Technologiczny Polska Wschód zorganizowały pierwszy Festiwal Naukowy Dzień Nauki i Technologii w Suwałkach.

Dwóch suwalczan- Cezary Kopiczko i Rafał Miszkiel otrzymało wyróżnienia w ogólnopolski konkursie Człowiek Bez Barier.

W wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległa hala produkcyjna zajmującej się produkcją  okien i drzwi firmy Ortis, działającej na terenie SSSE.

W hali OSiR odbyła się jubileuszowa XXV Spartakiada Dzieci Specjalnej Troski.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzje na oba odcinki suwalskiej obwodnicy, a Wojewoda Podlaski wszczął procedurę wydania Zezwolenia na Realizacje Inwestycji Drogowej.

12 głosami za, przy 9 wstrzymujących się suwalscy radni uchwalili budżet Suwałk na 2017 r.