Styczeń
– Po czteroletniej przerwie spowodowanej epidemią kilkuset Suwalczan ponownie wspólnie „pod gwiazdami” powitało Nowy Rok na Placu M. Konopnickiej.
– 1 stycznia 50 minut po północy urodziła się Nadia, pierwsza Suwalczanka w 2024 r.
– W nocy z 16 na 17 stycznia zanotowano w mieście -23,8 st. C, ale temperatura odczuwalna była o kilka stopni niższa i sięgała nawet minus 30 stopni. Pokrywa śnieżna sięgała 50 cm.
– Nadkomisarz Beata Romotowska przejęła obowiązki komendanta miejskiego policji w Suwałkach.
– Ogólnopolski zlot morsów, zimowe bieganie, dyskoteka na lodowisku oraz spotkanie z podróżnikami – to największe atrakcje siódmej edycji „Stacji Pogodne Suwałki”.
– 28 stycznia podczas 32 Finału Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Suwałkach zebrano rekordową kwotę ponad 233 tys. zł. Pieniądze zbierano na zakup sprzętu do diagnozowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.
Luty
– 1 lutego Stowarzyszenie „Pełnia” zainaugurowało działalność Klubu Seniora na Osiedlu Północ przy ul. F. Chopina 6A.
– 10 lutego na gali w Suwałki Arenie nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznie Jaćwingów” otrzymali: Mirosława Krymska, Żłobek Miejski, Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, Areszt Śledczy i Bank Spółdzielczy w Suwałkach („Włócznia Jaćwingów” z diamentem).
– W połowie lutego rozpoczęła się kampania przed wyborami samorządowymi.
– 20 lutego przez kilka godzin na suwalskich ulicach protestowali rolnicy.
Marzec
– 1 marca Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia obchodziła jubileusz 50-lecia działalności.
– Na początku marca Państwowy Instytut Geologiczny z wykorzystaniem helikoptera prowadził badania geofizyczne złóż metali na Suwalszczyźnie.
– Po konkursach dyrektorami przedszkoli ponownie zostały: Danuta Palczewska (Przedszkole nr 4), Iwona Łazarska (Przed-
szkole nr 6), Elżbieta Słowikowska (Przedszkole nr 10).
Kwiecień
– 7 kwietnia Suwalczanie wybrali nowych radnych. Najwięcej głosów uzyskał komitet wyborczy „Razem dla Suwałk – Czesław Renkiewicz” – 40,47% głosów, co przełożyła się na 12 mandatów radnych. Mandaty radnych zdobyły jeszcze komitety wyborcze: Prawo i Sprawiedliwość – 8 oraz „Wspólne Suwałki” – 3. Pozostałe komitety wyborcze: Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy oraz „Koalicja dla Suwałk” nie uzyskały mandatów radnych. Do drugiej tury wyborów na Prezydenta Miasta Suwałki weszli: Czesław Renkiewicz i Jacek Juszkiewicz. W wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego najwięcej Suwalczan zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość i Cezarego Cieślukowskiego (Trzecia Droga).
– Prokuratorem Okręgowym w Suwałkach została Aneta Górnicka-Piskorska.
– 21 kwietnia drugą turę wyborów na Prezydenta Miasta Suwałk wygrał Czesław Renkiewicz, który uzyskał 65,68% głosów.
– Cezary Cieślukowski został prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– 24 kwietnia spotkali się suwalscy radni na ostatniej sesji w najdłuższej kadencji samorządu, która trwała od 2018 do 2024 roku.
Maj
– 7 maja na pierwszej sesji IX kadencji ślubowanie złożyli suwalscy radni oraz prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który zajmuje to stanowisko od 2010 roku. Przewodniczącym Rady Miejskiej wybrano Zdzisława Przełomca, a wiceprzewodniczącymi zostali: Anna Ruszewska, Jacek Juszkiewicz i Karol Korneluk.
– 7 maja Suwalczanin Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi został przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego.
– Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej zdecydowanym liderem rankingu kulturalnych zainteresowań suwalczan przygotowanego przez „DwuTygodnik Suwalski”. Na kolejnych lokatach uplasował się: Suwalski Ośrodek Kultury i Muzeum im. M. Konopnickiej.
– Wieczorami i w nocy (z 10 na 11 i 12 maja) nad suwalskim niebem mogliśmy podziwiać zorzę polarną.
– 18 maja st. kpt Jerzy Netter oficjalnie objął stanowisko Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.
– 21 maja funkcję Prokuratora Rejonowego w Suwałkach objęła Małgorzata Kozłowska-Szmigiero.
Czerwiec
– 1 czerwca nowym Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Suwałkach została Anna Radzewicz.
– 8 czerwca tłumy suwalczan pojawiły się w Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej na Nocy Bibliotek, w czasie której pokazano nową suwalska Mediatekę wybudowaną przez instruktorki MidiCentrum. Stworzyły ją z klocków lego w ciągu 10 dni.
– Ignacy Jasionowski został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach.
– Alicja Andrulewicz została przewodniczącą Rady do spraw Kultury przy Prezydencie Miasta Suwałki.
– Edward Dec został przewodniczącym Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Suwałk.
– 29 czerwca przed rozpoczęciem imprezy Odlotowe Suwałki Air Show suwalskie lotnisko otrzymało imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza.
Lipiec
– Adam Ołów z firmy Cymes został przewodniczącym Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Suwałk.
– Marta Żybura została prezesem Agencji Rozwoju Regionalnego Ares.
– Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej oraz I LO im. M. Konopnickiej ex aequo
– III LO wygrały IV ranking suwalskich szkół sporządzony przez „DwuTygodnik Suwalski”.
– Od 11 do 13 lipca po raz siedemnasty w Suwałkach królował blues. Po rocznej przerwie główna scena festiwalowa powróciła przed ratusz, czyli tam gdzie od początku Suwałki Blues Festival odbywały się największe koncerty bluesowe.
– Maria Kołodziejska ponownie wygrała konkurs na dyrektora suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej. Będzie nią kierowała do końca 2027 roku.
– Marta Kapusta została dyrektorką Żłobka Miejskiego w Suwałkach.
– Od 12 czerwca do 31 lipca trwały konsultacje w sprawie budowy Mediateki, w których prawie 87% uczestników ogólnodostępnych konsultacji społecznych i aż ponad 93% ankietowanych uczniów suwalskich szkół średnich opowiedziało się za budową Mediateki.
Sierpień
– Od 9 do 11 sierpnia Suwalczanie dobrze bawili się w czasie Dni Suwałk. Były koncerty muzyczne, parada miejska, rozstrzygnięcie bibliotecznego konkursu „Limeryki latem” oraz zawody strongmanów.
– Ze stanowiska dowódcy 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka J. Piłsudskiego odwołano płk. Krzysztofa Świderskiego.
– Ponad jedna trzecia Suwalczan w wieku 25-34 lat to tzw. gniazdownicy, czyli osoby mieszkające z rodzicami, nieposiadające współmałżonka i niebędące sami rodzicami. Tak wynika z zestawienia przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak inni młodzi Polacy, Suwalczanie coraz później opuszczają rodzinny dom.
Wrzesień
– Od 1 września dr nauk o zdrowiu Małgorzata Andryszczyk przejęła obowiązki rektora suwalskiej Państwowej Uczelni Zawodowej.
– 2 września otwarto wyremontowaną pływalnię wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym przy Szkole Podstawowej nr 10.
– Przez trzy dni kilkuset biegaczy rywalizowało na suwalskich ulicach w imprezie „Rozbiegane Suwałki”.
– Jubileusz 60-lecia świętowali podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach.
– 15 września kilkuset rowerzystów przejechało suwalskim ulicami w Europejskim Dniu bez Samochodu.
– 27 września jubileusz 40-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 7 im. św. Jana Pawła II.
– 28 września w okolicach Osiedla Klasztorna i ul. Sejneńskiej pojawiły się spacerujące łosie.
Październik
– 3 i 4 października w suwalskim Muzeum Okręgowym odbył się II Zlot Rodzin Wierusz-Kowalskich.
– Otwarto ul. gen. Ryszarda Kuklińskiego, dopełniającą drogę łączącą południe z północą Suwałk. Tworzą ją m.in.: 2 tunele pod torami, 5 rond, 1 most – w sumie 5 km drogi.
– Anna Szulc została pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Suwałk do spraw młodzieży.
– Na uroczystej gali 41 wyróżniających się nauczycieli otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Suwałk z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
– 25 października jubileusz 25-lecia działalności obchodził Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach.
Listopad
– 4 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. K. Hamerszmita otwarto nowy budynek dydaktyczny z 12 salami, halą sportową i boiskami.
– 5 listopada płk Paweł Gandera przejął obowiązki dowódcy 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka J. Piłsudskiego.
– 7 listopada ukazał się trzechsetny „DwuTygodnik Suwalski”.
– 8 listopada jubileusz 35-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 10 im. Olimpijczyków Polskich.
– 11 listopada na pl. Marszałka J. Piłsudskiego Suwalczanie obchodzili 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień wcześniej o godz. 19:18 blisko 400 biegaczy i sympatyków nordic walking wystartowało w V Suwalskim Biegu Niepodległości.
– 12 listopada na pierwszym posiedzeniu spotkała się suwalska Rada Kobiet, której przewodniczącą została Alicja Węsierska-Kwiecień.
– 12 listopada suwalskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Instal Warszawa podpisali umowę na budowę spalarni
w Suwałkach. Wartość kontraktu to ponad 220 mln zł. To największa inwestycja w historii Suwałk.
– 14 listopada w SOK obchodzono Dzień Seniora. Było podsumowanie Suwalskiej Olimpiady Seniora, różne porady i badania adresowane do seniorów oraz piąte artystyczne spotkanie pokoleń.
– 18 listopada ppłk Adam Olszewski przejął obowiązki szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Suwałkach.
– 25 listopada otwarto po przebudowie ul. Wojska Polskiego II w strefie przemysłowej.
– Phm Karolina Miller z suwalskiego Hufca ZHP zwyciężyła w kategorii skuteczny wychowawca w plebiscycie instruktorskim „Uskrzydleni”.
Grudzień
– 3 grudnia w czasie Podlaskiej Gali Wolontariatu nagrodzono wyróżniających się wolontariuszy, wśród których znaleźli się
Suwalczanie: Kalina Małyszko, Julia Taraszkiewicz, Wiktoria Olszewska, Przemysław Bobowicz, Nikola Tatarczuk i Krzysztof Masłowski.
– 12 grudnia na pierwszej sesji spotkała się nowa Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki. Jej przewodniczącym został Kamil Zyskowski.
– 18 grudnia Minister Sprawiedliwości odwołał sędziego Jacka Przyguckiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach.
– 20 grudnia Rada Miejska uchwaliła budżet Suwałk na 2025 rok.
– 22 grudnia Wigilia Miejska odbyła się w hali OSiR. Były życzenia, łamanie się opłatkiem, a na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy.