Styczeń
– 2 stycznia o godzinie 1:40 urodził się pierwszy suwalczanin w 2022 roku. To mały Antoś ważący 3,1 kg.
– Nowym dyrektorem Aresztu Śledczego w Suwałkach został mjr Arkadiusz Kawałek, który dotychczas pełnił funkcję zastępcy dyrektora suwalskiego aresztu.
– Suwalscy strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. A. Mickiewicza uratowali życie 2-miesięcznemu chłopcu, który miał problemy z oddychaniem.
– 29 stycznia w Suwałkach odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który połączono z imprezą plenerową „Stacja Pogodne Suwałki”. Było m.in. wspólne morsowanie, wioska eskimoska i pokaz ratownictwa lodowego. W czasie suwalskiego 30. Finału WOŚP zebrano ok. 130 tys. zł.
Luty
– Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej bawili się na studniówce w suwalskim Centrum „Astoria”. Po raz pierwszy w dziejach tej szkoły studniówka odbyła się poza siedzibą I LO. W styczniu na studniówkach bawili się też maturzyści z II LO, III LO, Zespołów Szkół nr 4, 6 i CKR oraz ZST i ZDZ.
– Mężczyzna, który w kwietniu 2021 r. na Osiedlu Północ doprowadził do śmierci swojej 78-letniej babci, nie trafi do więzienia. 27-latek wyrzucił przez balkon swoją babcię. Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał, że Marcin J. był niepoczytalny i na wniosek suwalskiej prokuratury umorzył sprawę. Jednocześnie sąd zdecydował, że trafi on do szpitala psychiatrycznego.
– 11 lutego suwalscy policjanci uwolnili z mieszkania rodzącą 22-letnią kobietę i szybko odwieźli ją do szpitala. Kobieta wraz z partnerem utknęli w mieszkaniu, bo w zamku złamał się klucz i nie można było otworzyć drzwi, które wyważyli policjanci.
– Po raz kolejny nieznani sprawcy uszkodzili ławeczkę na ul. Chłodnej. Tym razem odłamali gryf gitary.
– Na gali w Suwałki Arenie nagrody Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznie Jaćwingów otrzymali: pracownicy suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego zaangażowani w walkę z pandemią COViD-19; wicemistrzyni olimpijska Maria Andrejczyk; Pizzeria-Galeria Rozmarino; firma ASPI; Tomasz Organek; Romuald Borkowski i Fundacja Akademia Piłkarska Wigry Suwałki.
– 24 i 25 lutego suwalczanie spotkali się na wiecach solidarności z walczącymi Ukraińcami, których zaatakowała Rosja. W grodzie nad Czarną Hańczą pojawili się pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Trafili oni m.in. do hostelu Wigry na stadionie przy ul. Zarzecze. W Suwałkach natychmiast rozpoczęła się spontaniczna zbiórka darów dla Ukraińców.
Marzec
– 6 marca po przerwie spowodowanej pandemią odbył się Suwalski Kaziuk. Na suwalczan przy ul. A Patli i W. Witosa czekało ponad sto stoisk z regionalnymi przysmakami pogranicza oraz rękodziełem ludowym.
– W marcu w suwalskich obiektach schronienie znalazło kilkuset uchodźców z Ukrainy. Pomogli im: wolontariusze, harcerze, strażnicy miejscy, policjanci, pracownicy OSiR, MOPR, UM, DPS „Kalina” oraz grupa Anioły z Dworca PKP.
– 14 marca na pl. M. Konopnickiej otwarto wystawę „Poznajmy naszych sąsiadów – Ukraińców” przygotowaną przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej.
– Suwalscy radni miejscy zdecydowali, że uchodźcy z Ukrainy będą mogli skorzystać z ulg Suwalskiej Karty Mieszkańca oraz bezpłatnej komunikacji miejskiej.
– Po konkursie Monika Moroz została dyrektorem Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Suwałkach Dom nr 1 i nr 2.
– Po konkursie dr Ignacy Ołów został powołany na stanowisko dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury do 31 grudnia 2026 r.
Kwiecień
– Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ulicami Suwałk przeszła Miejska Droga Krzyżowa.
– Policjanci zatrzymali 35-latka i jego dwie wspólniczki podejrzane o kradzieże w suwalskich sklepach. Jednego dnia obywatele z Litwy „na gościnnych występach” okradli pięć sklepów.
– Firma CAL wraz z jej przyjaciółmi zasadziła kolejnych 10 tys. drzew w Nadleśnictwie Suwałki (Leśnictwo Płociczno). Ponad 100 osób zalesiło 2 ha terenu.
Maj
– W nocy 5 maja wybuchł pożar w windzie w budynku wielorodzinnym przy ul. A. Wierusza-Kowalskiego. W akcji gaśniczej uczestniczyło 23 strażaków z Suwałk i okolicznych OSP. Z bloku ewakuowano ok. 40 osób. Po ugaszeniu pożaru windy okazało się, że w środku znajdują się zwłoki mężczyzny.
– Cztery osoby, w tym dwóch policjantów trafiło do szpitala po wypadku spowodowanym przez kierowcę, który uciekał przed policyjną kontrolą. Wypadek wydarzył się 14 maja przy ul. Bydgoskiej. Wszystko zaczęło się w Topiłówce, gdzie policjanci z Augustowa rozpoczęli pościg za kierowcą bmw, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Pościg zakończył się w Suwałkach na ul. Bydgoskiej, gdzie bmw uderzyło w radiowóz, którego załoga próbowała zatrzymać uciekającego kierowcę. Okazało się, że 44-latek był poszukiwany przez suwalski sąd do odbycia kary pozbawienia wolności za posiadanie narkotyków.
– 11 maja w naszym mieście otwarto pierwszą w północno-wschodniej Polsce Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA prowadzoną przez Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. SOWA wyposażona jest w kilkanaście eksponatów dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.
Czerwiec
– 1 czerwca jubileusz 30-lecia obchodziło III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Lityńskiego.
– 73 interwencje Straży Pożarnej, zalania domów głównie w południowej części Suwałk oraz uszkodzony nasyp w rejonie tunelu pod torami na ul. 100-lecia Niepodległości – to największe skutki ponad dwugodzinnej ulewy, która przeszła 9 czerwca nad naszym miastem.
– 15 czerwca jubileusz 50-lecia obchodziło II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zgmunta Podhorskiego.
– Jubileusz 10-lecia obchodził suwalski Żłobek Miejski.
– Wspaniała pogoda, tłumy oglądających, niesamowite spektakle na niebie. Tak w skrócie można podsumować zakończoną 25 czerwca imprezę „Odlotowe Suwałki Air Show”, jaka odbyła się na suwalskim lotnisku.
– Nowym dowódcą 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka J. Piłsudskiego został płk Krzysztof Świderski.
Lipiec
– 4 lipca Paula Amelian-Bagińska została powołana na suwalskiego Rzecznika Praw Ucznia.
– Suwalscy policjanci zatrzymali krewkiego 28-letniego Anglika, który zniszczył drzwi w pokoju hotelowym. Policjantom tłumaczył, że za dużo wypił i zgubił klucz magnetyczny, a chciało mu się spać.
– Od 7 do 10 lipca po raz 15 w Suwałkach królował blues. W 30 koncertach Suwałki Blues Festival zagrali muzycy polscy, norwescy i litewscy.
– 12 lipca ogromna wichura połączona z intensywnymi opadami deszczu mocno utrudniła życie suwalczanom. Strażacy musieli wielokrotnie interweniować z powodu wiatrołomów i połamanych konarów. Interweniowali m.in. przy ul. Kolejowej i na Osiedlu Północ, przy ul. gen. K. Pułaskiego.
– Ponad 400 osób wyruszyło na trasę 32 Międzynarodowej Pielgrzymki z Suwałk do Wilna.
– Katarzyna Łuniewska-Kopacz została Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Suwałkach.
Sierpień
– 2 sierpnia Miasto Suwałki podpisało porozumienie z Gminą Suwałki w sprawie powołania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), który umożliwi skorzystanie z pieniędzy Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej.
– Koncerty gwiazd muzycznych, występy lokalnych zespołów, specjalna strefa familijna, potańcówka, Puchar Polski strongmenów i parada miejska – to główne atrakcje dwudniowego Jarmarku Kamedulskiego w Suwałkach.
– Od 18 do 20 sierpnia odbywał się 2. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo”. Był konkurs filmów krótkometrażowych oraz spotkania z: Feliksem Falkiem, Emilią Krakowską, Olgierdem Łukaszewiczem i Jerzym Stuhrem.
– 26 sierpnia o przyszłości suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej dyskutowali suwalscy radni miejscy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz Rady Kultury.
Wrzesień
– Prezes suwalskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Leszek Andrulewicz złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska ze względów rodzinnych. Od grudnia zastąpił go Łukasz Kurzyna.
– Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji nowego budynku suwalskiej biblioteki, a raczej nowoczesnej medioteki. Nowa biblioteka powstanie w rozwidleniu ulic M. Reja i gen. K. Pułaskiego. Środki na budowę obiektu miałyby pochodzić z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i to będzie warunek jej powstania.
– Jaćwieski Festyn Archeologiczny odbył się po raz pierwszy w Krzywólce.
– 18 września kilkuset rowerzystów przejechało suwalskimi ulicami w Europejskim Dniu bez Samochodu. Po dojechaniu do parku Konstytucji 3 Maja tradycyjnie odbyło się losowanie 4 rowerów dla uczestników akcji.
– 24 września na suwalskiej ul. W. Gałaja odbyła się rekonstrukcja obrony Wilna przed Sowietami we wrześniu 1939 r. Organizatorzy, czyli Fundacja J. Lelewela uznali, że Suwałki w rekonstrukcji znakomicie zastąpią Wilno.
– Miłosz Berezecki został nowym przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki.
– Po ożywionej dyskusji radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie nowego herbu Suwałk. Zmiana herbu była konieczna ze względu na negatywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dotychczasowym herbie wydaną w latach 2005, 2022 i 2014.
Październik
– 5 października w suwalskiej Państwowej Uczelni Zawodowej nowy rok akademicki rozpoczęło 1,5 tys. studentów, z czego 600 na pierwszym roku.
– 12 października uruchomiono nową sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic: Utraty z Pogodną i Łąkową.
– 13 października jubileusz 70-lecia obchodził Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Suwałkach.
– 22 października w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód odbyła się pierwsza edycja Nocy Innowacji. W Nocy Innowacji uczestniczyła też biblioteczna Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, w której kilkaset osób miało okazję do samodzielnego eksperymentowania.
Listopad
– Podlascy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Mazowsza podejrzanych o rozbój i bezprawne pozbawienie wolności 32-letniej suwalczanki mieszkającej przy ul. F. Chopina. 45 i 48-latek na początku czerwca podając się za policjantów weszli do jej mieszkania. Po czym związali mieszkankę sznurem, a następnie zabrali torbę z pieniędzmi oraz biżuterię, powodując straty na blisko milion złotych.
– Uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach, w których licznie uczestniczyli suwalczanie. Był apel pamięci, salwa honorowa, a pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. 312 biegaczy pobiegło suwalskimi ulicami dla Niepodległej.
– Uczeń suwalskiego Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego Jakub Brzozowski został laureatem konkursu dla młodzieży AI4Youth Sztuczna Inteligencja. Stworzył on aplikację o nazwie LiSA – asystent zespołu zamknięcia | Locked-in syndrome assistant, czyli program umożliwiający komunikację z osobą dotkniętą głębokim paraliżem.
– Godną naśladownictwa postawą wykazał się kierowca autobusu PKS Nova Mirosław Urwan, który 8 listopada na suwalskim dworcu udzielił rannemu nastolatkowi pierwszej pomocy, oraz zatrzymał sprawcę zdarzenia.
– VI Forum Biznesu Pogranicza, które odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym poświęcono kryzysowi energetycznemu mającemu bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.
– Do Suwałk dotarła pierwsza dostawa ekogroszku i węgla, który mieszkańcy mogli kupić w ramach współpracy państwa i samorządów.
– Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk Łukasz Kurzyna złożył rezygnację z pełnionej funkcji.
– 30 listopada suwalscy radni miejscy po raz pierwszy w 2022 roku spotkali się na stacjonarnej sesji, czyli powrócili do normalnego trybu pracy Rady Miejskiej.
Grudzień
– 11 grudnia przejechał pierwszy pociąg na trasie z Krakowa przez Warszawę, Suwałki do Wilna.
– Po raz pierwszy Wigilia Miejska odbyła się w pomieszczeniu, a nie w plenerze. 18 grudnia suwalczanie wzięli udział w świątecznym spotkaniu. Były życzenia, łamanie się opłatkiem, a na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy.
– 21 grudnia w suwalskim ratuszu podpisano umowę pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami w Suwałkach. Dotyczy ona udzielenia dotacji oraz pożyczki na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która powstanie w naszym mieście do końca 2026 r. Wsparcie NFOŚiGW dla tej inwestycji to aż 128 107 000 zł. Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową. Będzie to największa inwestycja w dziejach Suwałk.
– 22 grudnia został udostępniony kierowcom odcinek drogi ekspresowej S61 Suwałki-Budzisko (granica państwa). Na trasie Suwałki-Budzisko powstała dwujezdniowa trasa ekspresowa o długości 24,2 km. Nawierzchnia nowej drogi została wykonana z betonu cementowego i przystosowana do obciążenia 11,5 ton na oś. Na jego trasie są dwa węzły drogowe: Suwałki Północ i Szypliszki. Jest to część międzynarodowego szlaku transportowego Via Baltica.
– Do trzech razy sztuka… i do trzeciego przetargu nie zgłosiła się żadna państwowa spółka odpowiedzialna za produkcję i dostawę prądu. To niesamowite i niepokojace. Spółki państwowe odpowiedzialne za produkcję i dostawę prądu nie były zainteresowane tym, by z elektryczności korzystali mieszkańcy Suwałk, ale również i gminy Raczki. Zamówienie na dostawę prądu od 1 stycznia 2023 r. dla całej grupy zakupowej po raz trzeci zostało unieważnione z powodu braku chętnych. Prąd od 1 stycznia 2023 r. w Suwałkach jednak jest. Pytanie tylko, ile to będzie kosztowało suwalskich podatników.
– 28 grudnia Rada Miejska uchwaliła budżet Suwałk na 2023 rok.
– Suwalczanie pożegnali 2022 rok i powitali Nowy Rok w domach, na spotkaniach oraz mniejszych i większych balach. Była to wyjątkowo ciepła noc sylwestrowa. O północy w Suwałkach termometry wskazywały ponad 12 stopni C.