Sezon na budownictwo mieszkaniowe w Suwałkach trwa. Tak dużo mieszkań nie budowano od lat. Deweloperzy prześcigają się w pozyskiwaniu nowych terenów, realizują bloki na północy, południu i zachodzie miasta. Jest w czym wybierać, pod warunkiem, że ma się pieniądze, lub zaciągnie kredyt na kupno mieszkania. A co z osobami młodymi, lub mieszkańcami, którzy nie mają zdolności kredytowej. Jak można im pomóc?

 

– Brak tanich mieszkań, to nie tylko problem Suwałk. Sprawa ta spędza sen z powiek wszystkim samorządowcom w Polsce – mówi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. – Chcąc zminimalizować ten problem w 2015 roku podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kilku działań, które mają wspierać suwalczan, szczególnie tych młodych w zakresie uzyskania własnego mieszkania.

W ramach tych działań uruchomiony został program budowy mieszkań w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Założono w nim, że pierwszeństwo w wynajmie mieszkań będą miały osoby mające poniżej 35. roku życia wychowujące dzieci, studenci i absolwenci szkół wyższych do 30 lat, prowadzący na terenie Suwałk działalność gospodarczą oraz osoby niepełnosprawne. Warunkiem było wpłacenie 15% wartości mieszkania. Nabywca przez 10 lub 20 lat będzie spłacał kredyt mieszkaniowy i z chwilą ostatniej raty nabędzie do tego lokalu prawo własności. Pierwszy blok z 50 mieszkaniami jest budowany na terenach pokoszarowych w pobliżu Suwalskiego Ośrodka Kultury. Wręczenie kluczy najemcom nastąpi w grudniu tego roku, przed Bożym Narodzeniem.

– Kolejne bloki TBS-u planujemy wybudować na terenie pomiędzy ulicami Reja i Pułaskiego vis–vis terenów dawnej jednostki wojskowej – mówi Ł. Kurzyna. – Musimy zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego by dopuścić tam zabudowę wielorodzinną. Do końca roku powstanie projekt techniczny na kolejny budynek TBS na około 50 mieszkań. Jego budowa to prawdopodobnie lata 2017/18.

Także jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa za prawie 4 mln zł budynku socjalnego z 28 mieszkaniami przy ul. M. Reja 51 (tam gdzie obecnie znajduje się budynek starej łaźni poobozowej). W budynku, który w następnym etapie można będzie rozbudować o kolejne 16 mieszkań, znajdzie się również świetlica środowiskowa. Trwają starania o pozyskanie z Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowania w wysokości ok 1,4 mln zł, pozostałe 2,6 miliona złotych zostanie wyłożonych z budżetu miasta.

– Budowę planujemy zakończyć w 2018 roku – informuje Ł. Kurzyna. – Umożliwi nam to przekwaterowanie mieszkańców i remont, znajdującego się w złym stanie technicznym budynku pokoszarowego przy ul. Sejneńskiej 22, oraz rewitalizację kwartału centrum Suwałk ograniczonego ulicami: Kościuszki, Wigierską, Wesołą i Waryńskiego.

Miasto zamierza też skorzystać z rządowego Narodowego Programu Mieszkaniowego, Pakiet „Mieszkanie+”, którego głównym celem jest zwiększenie podaży mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach.

– Wstępne rozmowy o potrzebie budowy takiego budynku odbyłem w Warszawie z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Ł. Kurzyna. – Do końca marca mamy podpisać list intencyjny, co w przyszłości ma nam zapewnić dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Do końca kwietnia ma powstać koncepcja zagospodarowania terenu działki miejskiej położonej pomiędzy ulicami Reja i Armii Krajowej, gdzie planowana jest budowa budynku z 50 mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem. Działka jest duża, więc w przypadku zainteresowanie tego typu mieszkaniami możliwe będzie wybudowanie kolejnych budynków.