„Midicentrum” – Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii przy ul. Witosa 4 A już otwarte. To niezwykła placówka, która będzie rozwijała twórczość i kreatywność suwalczan. Niezwykłe było też jej otwarcie. „Midicentrum” otworzył robot. W otwarciu „Midicentrum” uczestniczyli m.in.: zastępcy prezydenta Suwałk Ewa Sidorek i Łukasz Kurzyna, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski oraz suwalscy radni: Bożena Kamińska, Irena Schabieńska, Józef Murawko, Zdzisław Przełomiec, a także Andrzej Raczyło – dyrektor suwalskiej delegatury Kuratorium Oświaty, dyrektorzy suwalskich przedszkoli i szkół oraz przedstawiciele białoruskiego partnera w projekcie unijnym na czele z Aleksandrem Wiersockim z grodzieńskiego obwodowego komitetu wykonawczego i Lidią Malcewą – dyrektorem Biblioteki Naukowej im. Karskiego w Grodnie.

„Midicentrum” – Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii prowadzi Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej. „Midicentrum” dysponuje 25 stanowiskami komputerowymi wyposażonymi w odpowiednie programy oraz technologicznie zaawansowane narzędzia, przy pomocy których suwalczanie będą mogli zgłębić bądź uporządkować swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki i sztuki.

Jest to efekt projektu unijnego „Kreatywne Ośrodki Nauki i Technologii w Suwałkach i Grodnie” realizowanego z białoruskim partnerem, czyli Biblioteką Naukową im. E. Karskiego. Wartość całego projektu 1 118 602,37 euro, z czego 90% pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. Koszt „Midicentrum” w Suwałkach wyniósł 670 918,46 euro, z czego 603 826,61 euro pochodziło z funduszy unijnych.