W suwalskim aquaparku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie budowy Mediateki, z udziałem prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, jego zastępcy Romana Rynkowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca i wiceprzewodniczącej Anny Ruszewskiej oraz dyrektor Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej Marii Kołodziejskiej. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono mieszkańców Suwałk, którzy mieli okazję zapoznać się z projektem oraz wyrazić swoje opinie i sugestie, a także wirtualnie zwiedzić przyszłą mediatekę dzięki specjalnie przygotowanemu materiałowi wideo.
– Chcemy zapytać mieszkańców Suwałk o opinie w sprawie budowy tego obiektu. To nie jest nowość. O budowie Mediateki mówimy już od kilku lat. Jednak cały czas sprawa powraca, stąd pomysł konsultacji społecznych. Nie radni, nie urzędnicy czy pracownicy biblioteki, tylko mieszkańcy wydadzą jednoznaczną opinię, czy są za tą inwestycją. Cieszę się, że w spotkaniu bierze udział tyle osób. To znak, że żywo się tym Państwo zainteresowali – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.
Na spotkaniu przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące projektu „Biblioteka – Mediateka – Kreatywne Centrum Książki, Nauki, Edukacji i Technologii w Suwałkach”. Mediateka ma być zlokalizowana w malowniczym parku, będzie obejmować Bibliotekę Publiczną wraz z jej filiami, a także MidiCentrum oraz SOWA – Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
Inwestycja w Suwalczan
Nowoczesny obiekt kulturalny ma być nie tylko miejscem do wypożyczania książek, ale także przyjazną przestrzenią do spotkań mieszkańców w różnym wieku oraz do rozwijania kreatywności i innowacyjności. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że taki otwarty i ogólnodostępny obiekt z przestrzenią do licznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych jest niezwykle potrzebny w Suwałkach, zwłaszcza dla osób młodych, którym nie zawsze odpowiadają zorganizowane formy spędzania wolnego czasu. Z braku takiego miejsca teraz często spotykają się z rówieśnikami w centrum handlowym. Mediateka zapewni im bezpieczne i ciekawe miejsce spotkań. Wokół Mediateki powstanie też park z małym amfiteatrem. W dyskusji pojawiła się opinia, że budowa Mediateki może wydłużyć drogę do książek. Dyrektor M. Kołodziejska stwierdziła, że wręcz przeciwnie, realizacja tego projektu zakłada też ułatwienie dostępu do książek dla suwalczan z różnych części miasta. A po wybudowaniu Mediateki czytelnicy będą mogli zamówić książki, które zostaną dostarczone w pobliże ich miejsca zamieszkania.
Opłacalna dla miejskiej kasy
W czasie spotkania zwrócono uwagę na stronę finansową budowy Mediateki. Z przedstawionych informacji wynika, że z budżetu miejskiego Suwałk trzeba będzie więcej wydać na remont obecnych budynków zajmowanych przez Bibliotekę niż dołożyć do budowy nowoczesnej Mediateki. Zdecydowana większość środków na budowę Mediateki jest już Suwałkom przyznana z funduszy unijnych w kontrakcie programowym zawartym pomiędzy rządem i władzami województwa podlaskiego. A na remont budynku Biblioteki przy ul. E. Plater 33A pieniędzy zewnętrznych nie ma i nie będzie. Remontu nie można odwlekać bez końca, bo stan techniczny tego budynku pogarsza się. Każdy większy deszcz powoduje zalewanie pomieszczeń, a przestarzała instalacja elektryczna ze względów bezpieczeństwa musi być wymieniona.
Gdzie konsultacje
Ostateczny głos, co do budowy Mediateki należeć będzie do Suwalczan. Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest też rzetelna informacja, którą Suwalczanie mogą znaleźć na stronie: bpsuwalki.pl/mediateka-konsultacje Tam też można znaleźć formularz konsultacyjny do wypełnienia. Formularz można wypełnić od 12 czerwca do 31 lipca 2024 roku. Są trzy sposoby do wyboru:
1. Wersja elektroniczna na stronie bpsuwalki.pl/mediateka-konsultacje;
2. Wersja papierowa – można pobrać, wydrukować i wypełniony formularz przesłać w formie skanu/zdjęcia na adres e-mail: mediateka-konsultacje@bpsuwalki.pl;
3. Wersja papierowa – można pobrać, wydrukować i wypełniony formularz dostarczyć z dopiskiem „Konsultacje społeczne – budowa Mediateki” na jeden z adresów w Suwałkach:
– Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej, ul. E. Plater 33 A;
– Filia nr 1, ul. Szpitalna 60;
– Filia nr 2, ul. Klonowa 41;
– Filia nr 3, ul. Północna 26;
– Midicentrum, ul. W. Witosa 4A;
– SOWA, ul. Innowacyjna 1;
– Urząd Miejski w Suwałkach, ul. A. Mickiewicza 1;
– Urząd Miejski w Suwałkach, ul. T. Noniewicza 71A.
Kolejne spotkanie konsultacyjne odbyło się 17 czerwca w Szkole Podstawowej nr 11 im. gen. bryg. pil. W. Urbanowicza.
W planach jest spotkanie w lipcu w budynku Biblioteki przy ul. E. Plater 33A.