Maturzyści czasu pandemii

Maturzyści  czasu pandemii

30 kwietnia swoją naukę zakończyli uczniowie klas maturalnych liceów i techników. Pożegnali się ze swoimi szkołami. A ich pobyt w tych szkołach był dość dziwny, bo przez ostanie 1,5 roku uczyli się przede wszystkim w zaciszu domowym, w sposób zdalny. Wszystko za sprawą wprowadzonych przez rząd ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. W Suwałkach tę niezwykłą naukę zakończyło ok. 750 uczniów liceów i techników.

A już 4 maja o godz. 9 rozpoczną się egzaminy maturalne. Jak zwykle, na początek pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. A potem w kolejne dni, egzaminy z matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym. Matury potrwają do 20 maja.

Z informacji przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że najwięcej abiturientów maturę na poziomie rozszerzonym będzie zdawało z: języka angielskiego, matematyki, języka polskiego, geografii i biologii. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym odbędą się tylko egzaminy pisemne, z jednym niewielkim wyjątkiem dotyczącym osób, które muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu ustnego w rekrutacji na zagraniczne uczelnie.

Przed rokiem maturzyści z suwalskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej na poziomie podstawowym uzyskali: trzeci średni wynik w województwie podlaskim z języka polskiego, piąty średni wynik z matematyki i siódmy z języka angielskiego. Bardzo dobrze maturę zdali też absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Z. Podhorskiego, którzy z języka polskiego na poziomie podstawowym uzyskali czwarty wynik w województwie wśród największych szkół.

Będą to niezwykle trudne matury, bo przygotowania do nich odbywały się w sposób nietypowy. Tegoroczni maturzyści w porównaniu do kolegów sprzed roku mają o tyle lepiej, że termin ich egzaminów jest znany od dawna. Przypomnijmy, że ubiegłoroczni maturzyści zdawali egzamin w bardzo niezwykłym terminie – w czerwcu. Osiągnęli wyniki dość przyzwoite w porównaniu do swoich kolegów z innych liceów i techników w podlaskim. Gorzej było na tle krajowym, co pokazała przede wszystkim rekrutacja na uczelnie państwowe oraz ranking „Perspektyw”. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie lepiej.

Wszystkim maturzystom suwalskich liceów i techników życzymy powodzenia
na maturze i w rekrutacji na wymarzone uczelnie

Top