W dniu ukazania się Dwutygodnika Suwalskiego 494 uczniów III klas liceum oraz 328 uczniów IV klas technikum z suwalskich szkół samorządowych, kończy rok szkolny. 4 maja przystąpią do egzaminu maturalnego.
Jak przygotowani są uczniowie do tegorocznych matur zapytaliśmy dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Alicję Węsierską-Kwiecień.
– Myślę, że uczniowie III LO są świetnie przygotowani do zdawania egzaminu dojrzałości. Dzięki temu, że nauczyciele, rzetelnie pracując na każdej lekcji, realizują podstawę programową. Pamiętajmy jednak, że oprócz wiedzy bardzo ważne jest dobre samopoczucie danego dnia, odporność psychiczna na stres, czy też przysłowiowy łut szczęścia.
Uczniowie III LO tego szczęścia mają chyba dużo?
– Można tak żartobliwie powiedzieć. Od wielu lat w naszym liceum zdawalność matur jest stuprocentowa. Przychodzi do nas młodzież zmotywowana do nauki, która myśli poważnie o swojej przyszłości. Oczywiście nie wszyscy uczniowie są idealni. I tutaj ważna jest współpraca rodziców z nauczycielami w procesie wychowawczym i nauczania. Poza tym nasza kadra ciągle się doskonali, podnosi swoje kwalifikacje. Nauczyciele uczący w III LO są egzaminatorami, niektórzy pełnia funkcję weryfikatorów, czyli zajmują się sprawdzaniem egzaminatorów.
W naszym liceum, podobnie jak w innych szkołach ponadgimnazjalnych w naszym mieście, funkcjonuje system wspierania maturzystów. Z budżetu miejskiego otrzymaliśmy pieniądze na realizację programu „Matura – klucz do sukcesu”. Są to dodatkowe zajęcia z przedmiotów maturalnych.
Oprócz tego nasi nauczyciele organizują dodatkowe zajęcia tzw. fakultety z przedmiotów, które będą zdawane przez uczniów. I tutaj trzeba pochwalić kadrę pedagogiczną, która niejako oddolnie podjęła tę inicjatywę. Organizujemy też próbne matury dla wszystkich uczniów klas trzecich. W tym roku odbyły się dwie ogólne i szereg mniejszych, w obrębie klas. Próbne arkusze egzaminacyjne otrzymujemy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a także pozyskujemy je od wydawnictw – finansuje je rada rodziców, lub też sami je układamy. Przeprowadzamy też małe klasowe sprawdziany z poszczególnych przedmiotów. Moim zdaniem nasi maturzyści do egzaminów są bardzo dobrze przygotowani.
O swojej przyszłości mówią maturzyści klasy III E:
Aleksander Koprowski – finalista etapu centralnego XLII Olimpiady Historycznej: Po maturze chciałbym studiować prawo na Uniwersytecie Gdańskim lub Uniwersytecie w Białymstoku. Uważam, że jest to kierunek przyszłościowy i co ważne po skończeniu tych studiów można znaleźć zatrudnienie.
Justyna Toczyłowska – posłanka i członek Komisji Problemowej XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz koordynator XXII sesji SDiM, przewodnicząca grupy inicjatywnej ds. utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta w Suwałkach, aktywistka społeczna: Chciałabym dostać się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunek psychologii uruchomiony w roku akademickim 2016/2017. Wiem, że konkurencja będzie duża, gdyż w tym roku przyjętych zostanie jedynie 80 studentów. Alternatywą jest kierunek marketing i zarządzanie. Będąc studentka nadal będę chciała działać i zachęcać młodzież do własnego rozwoju i aktywizacji społecznej.
Sebastian Kuczyński, mimo że uczy się w klasie humanistycznej swoją przyszłość łączy z muzyką. Jest też uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Suwałkach, na wydziale instrumentalnym o specjalności organy: Bardzo ważne jest dla mnie zdanie matury, mimo tego, ze swoja przyszłość wiążę z muzyką. Planuję dalsze doskonalenie gry na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.