O Czechach i o tym na czym polega praca reportera opowiadał Mariusz Szczygieł w czasie spotkania zorganizowanego przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej, które odbyło się
w wypełnionej po brzegi auli im. prof. B. Geremka Państwowej Uczelni Zawodowej.

Zdaniem M. Szczygła w jego pracy reportera najważniejsza jest informacja i wiarygodność. Zdecydowanie deklarował niechęć do opisywania fikcji w powieściach, bo realne życie jest najciekawsze. Nie zabrakło też rozmowy i anegdot o Czechach, ich zwyczajach, wyznawanych przez nich wartościach. Niezmiennie naszą ciekawość budzi język czeski, który przez Polaków uznawany jest za zabawny. W czasie spotkania padło kilkanaście przykładów, które wywołują u nas rozbawienie, takich jak: laska, rozpustny, cerstvy czy divadlo. M. Szczygieł zachęcał do lektury literatury czeskiej, w tym Bohumila Hrabala. Nie zabrakło również rozważań egzystencjalnych w odpowiedzi na pytanie słuchaczy uczestniczących w suwalskim spotkaniu: o co chodzi w życiu.
Spotkanie poprowadziła latynistka, wykładowczyni Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego i popularyzatorka kultury antycznej Inga Grześczak.
Na zakończenie M. Szczygieł podpisywał książki. Była to okazja dla każdego do krótkiej wymiany zdań z jednym z najbardziej cenionych współczesnych polskich reporterów.

Kolejne spotkanie w Suwałkach z M. Szczygłem już w planach, bo jak poinformowała dyrektor suwalskiej Biblioteki Maria Kołodziejska, reporter obiecał być pierwszym gościem w nowo otwartej Mediatece.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Podwórkowa biblioteka wychodzi do człowieka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Suwałki.