Małe zainteresowanie szczepieniami

Małe zainteresowanie szczepieniami

Ponad trzy tysiące suwalczan zaszczepiło się w pierwszym tygodniu działania Punktów Szczepień Powszechnych w Suwałkach. W naszym mieście powstały dwa takie punkty: w Suwałki Arenie oraz w Szpitalu Wojewódzkim. W obu punktach nie ma kolejek, bo brakuje chętnych. Do 10 maja w Suwałki Arenie zaszczepiło się ok. 2 tys. osób, a w szpitalu ok. 1,1 tys. W obu tych punktach w tym czasie  mogło zaszczepić się przynajmniej dwa razy więcej osób.
SZCZEPIENIE

Największy punkt szczepień w regionie

Największy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych przeciw COViD-19 działa w hali Suwałki Arena. Wszystko odbywa się tu sprawnie i bez kolejek. Duża przestrzeń na potrzeby samych szczepień i procedur rejestracyjnych, obszerna szatnia wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, a także łatwy dojazd i liczne miejsca parkingowe bardzo ułatwiły przyjęcie szczepionki.

– W ciągu dwóch majowych świątecznych dni udało się zaszczepić 546 osób szczepionkami Moderna i AstraZeneca. Spodziewaliśmy się większej frekwencji, ale cóż, być może także pogoda miała jakieś znaczenie. Ważne, że wszystko odbywało się zgodnie z wymogami sanitarnymi i bez zbędnych opóźnień. W pierwszym roboczym dniu, 4 maja zaszczepiło się 450 osób – poinformował zastępca dyrektora suwalskiego OSiR Grzegorz Krysa, koordynator punktu szczepień powszechnych
w Suwałki Arenie.

Jakie procedury przy szczepieniu?

Po wejściu do hali Suwałki Arena kandydaci do szczepień wypełniają kwestionariusz wstępnego wywiadu. Odpowiedzi na zawarte tam pytania, pozwalają lekarzowi zdecydować, czy można wykonać w danym dniu szczepienie przeciw COViD-19. W pierwszych dniach szczepienia odbywały się na 4 stanowiskach, które miały do dyspozycji łącznie 2 tys. dawek. Po przyjęciu preparatu osoby zaszczepione, przez 15 minut odpoczywały w poczekalni, która podobnie jak punkty szczepienne znajdują się na płycie głównej hali. Szczepienia przeprowadzała białostocka firma Evita.

– Jeżeli ktoś zarejestrowany jest w innym miejscu na inny termin, może przyjść czy przyjechać do nas. Zmienimy ten termin i od razu zaszczepimy – zachęca koordynator punktu w Suwałki Arenie.

Punkt w Suwałki Arenie działa 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18 oraz w sobotę i niedzielę od 8 do 15. Za sprawny przebieg akcji, czyli za kierowanie ruchem pacjentów, pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa w punkcie szczepień odpowiadają pracownicy placówek miejskich.

Punkt szczepień w szpitalu

W Suwałkach działa też drugi punkt szczepień powszechnych, zlokalizowany w Szpitalu Wojewódzkim, w którym przygotowano 5 stanowisk i zespołów szczepiących. Działa on w godzinach od 8 do 16. Korzystają z niego suwalczanie oraz mieszkańcy powiatu suwalskiego. W założeniu będzie działał tak długo, jak długo będzie potrzeba.

– Szczepienia przebiegają sprawnie. Przychodzą osoby indywidualnie, ale mieliśmy także pierwszy zakład pracy. W ciągu pierwszych dwóch dni zaszczepiono 402 osoby. Kolejek nie mamy. Pracujemy 6 dni w tygodniu. Gdyby była jednak taka potrzeba, to nie wykluczamy szczepień także w niedzielę – powiedziała Angelika Falkowska, koordynator ds. szczepień COViD-19 w suwalskim szpitalu.
W szpitalu działa też drugi punkt szczepień tzw. populacyjnych.

Rejestracja do szczepienia

Rejestracja w ramach Narodowego Programu Szczepień jest możliwa bezpośrednio w punkcie szczepień. Można to jednak zrobić wcześniej, rejestrując się na kilka sposobów:

• dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – nr 989
• wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 z treścią: SzczepimySie
• poprzez e-rejestrację dostępną na stronie: pacjent.gov.pl

e-skierowanie na szczepienie nie zostanie wystawione, jeśli w ciągu ostatnich 90 dni pacjent otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Pojawi się ono na Internetowym Koncie Pacjenta później.

Więcej informacji na stronie: pacjent.gov.pl oraz gov.pl/szczepimysie

Top