Dziewiętnaście uchwał, sześć informacji i sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Miasta Suwałki z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku oraz kilkanaście zapytań radnych – to najkrótsze podsumowanie 33. sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. Wszystkie uchwały radni przyjęli jednogłośnie. Najwięcej czasu zajęły sprawy społeczne i zmiany nazw ulic.
Programy dla niepełnosprawnych i antyprzemocowe
Celem przyjętego „Programu integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Suwałkach do 2021 roku” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu oraz integracja ze społeczeństwem niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób starszych.
To ważna uchwała, bo osób niepełnosprawnych i starszych w Suwałkach przybywa. Co dziesiąty suwalczanin jest osobą z niepełnosprawnościami. W 2016 r. nastąpił wzrost orzeczeń o umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności. Przybywa i będzie przybywać osób starszych. W ubiegłym roku 11 159 suwalczan było w wieku emerytalnym, co stanowi 16% ogólnej liczby mieszkańców. Według przewidywań za dziesięć lat już co piąty suwalczanin będzie emerytem.
Radni przyjęli też „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Suwałkach do 2021 roku.”
Mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV
Tylko 17% z 348 uprawnionych trzynastolatek w Suwałkach skorzystało ze szczepień przeciwko HPV w 2016 r. W 2016 r. z „Programu pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy dla mieszkanek Suwałk w wieku 13 lat” skorzystało 61, przy czym dla 28 dziewcząt były to szczepienia bezpłatne, całkowicie sfinansowane z budżetu miejskiego. Rodzice pozostałych zapłacili 50% kosztów szczepionki. W latach poprzednich w Suwałkach ze szczepień przeciwko HPV korzystało więcej dziewcząt, bo 27-29% wszystkich uprawnionych.
Z informacji przekazanych przez lekarzy przeprowadzających szczepienia wynika, że duży wpływ na niskie zainteresowanie tymi szczepieniami mają tzw. ruchy antyszczepionkowe i informacje, głównie internetowe, o niejasnościach przy produkcji szczepionek przeciw HPV.
Atrakcyjna „Suwalska Rodzina Plus”
Z informacji przedstawionej radnym wynika, że z „Suwalskiej RODZINY PLUS” korzysta już prawie 5000 osób, mając możliwość skorzystania z ulg oferowanych przez samorządowe przedszkola i żłobki, Aquapark, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Suwalski Ośrodek Kultury, Muzeum Okręgowe i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (bilety miesięczne na przejazdy komunikacją miejską). Uczestnicy programu „Suwalska RODZINA PLUS” mogą również korzystać z upustów oferowanych przez prywatne firmy, które włączyły się w pomoc rodzinom wielodzietnym. Ich listę przedstawiliśmy w poprzednim wydaniu „DwuTygodnika Suwalskiego”.
Funkcjonujący od 4 lat program „Suwalska RODZINA PLUS” skierowany jest do rodzin, w których rodzice posiadają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Wszyscy uprawnieni rodzice, którzy chcą przystąpić do Programu „Suwalska RODZINA PLUS” powinni złożyć wniosek w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ul. Noniewicza 71A, pok. 102.
Kasa na zabytki i pociągi
Suwalscy radni przyznali pieniądze na remonty suwalskich zabytków. Dofinansowanie otrzyma sześć obiektów na łączną kwotę 120 tysięcy złotych. Ich lista na stronie www.dwutygodniksuwalski.pl.
140 tys. zł z suwalskiego budżetu zostanie przeznaczonych na kontynuowanie weekendowego kolejowego połączenia pasażerskiego na trasie Białystok–Kowno przez Suwałki. Z tego połączenia można korzystać od piątku do poniedziałku. Dodatkowe pociągi mają poprawić suwalczanom możliwość dojazdu do Białegostoku, Mariampola i Kowna, gdzie znajduje się lotnisko, z którego często korzystają suwalczanie.
Nowe nazwy suwalskich ulic
Suwalscy radni nadali nowe nazwy kilku suwalskim ulicom. Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, po konsultacjach społecznych z mieszkańcami, zmieniono nazwę ulicy 23 Października na ul. Filipowską, a ulicę Tadeusza Paweckiego na ul. Pogodną.
Zgodnie z propozycją zgłoszoną przez mieszkańców dotychczasowy tzw. sięgacz ul. H. Mereckiego otrzymał nazwę ul. Spokojna, a ulica biegnąca wzdłuż ul. Warszawskiej otrzymała nazwę ul. Iławska.
Radni zdecydowali, że skwer położony przy zbiegu ulic Utraty i Sejneńskiej nosić będzie imię Aleksandry Kujałowicz.
Uchwały porządkowe
Radni przyjęli też kilka uchwał mających charakter porządkujący, w tym uchwałę w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Miasta Suwałki. Przyznali też 450 tys. zł suwalskiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu na zakup sprzętu i aparatury medycznej.
———————-
Zapytania radnych
Ośmioro radnych zadało pytania w czasie majowej sesji Rady Miejskiej.
Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w swoim wystąpieniu m.in. przypomniał o nieobecności przedstawicieli wojska i służb mundurowych w miejskich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Zwycięstwa. Zapytał się, jakie działania podjęły władze miasta by sytuacja ta nie powtórzyła się. Prezydent Czesław Renkiewicz odpowiedział, że samorząd nie ma wpływu na to, czy przedstawiciele służb mundurowych i ich poczty sztandarowe będą podczas obchodów świąt. Ale nie możemy przejść nad tą sprawą obojętnie. Tak nie powinno być.
Andrzej Łuczaj z Prawa i Sprawiedliwości zapytał m.in. o możliwość przywrócenia kursów autobusów komunikacji miejskiej z ul. T. Kościuszki w kierunku szpitala i Osiedla Północ. Dariusz Przybysz, prezes PGK przypomniał, że rozkład jazdy autobusów opracowała firma zewnętrzna na podstawie badań, w tym także ilości podróżujących pasażerów. Na pewno rozkład jazdy potrzebuje korekt.
Łuczaj powiedział też o skargach mieszkańców bloku przy ul. Dwernickiego 8 na uciążliwości związane z ptakami gniazdującymi w otworach wentylacyjnych i kotami wolno żyjącymi, których „domki” ustawiono w pobliżu bloku. Prezydent odpowiedział, że ptakami powinna zająć się Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa do której budynek należy, zaś kotami społeczni opiekunowie, którzy się nimi opiekują i ustawiają „domki”.
Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o to, czy w związku z dużą ilością imprez w mieście i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom, samorząd jak co roku przeznaczy środki finansowe na służby ponadnormatywne pełnione przez umundurowanych funkcjonariuszy policji. Cz. Renkiewicz potwierdził, że taką prośbę od komendanta policji otrzymał. Przypomniał, że ubiegłoroczna dotacja z suwalskiego budżetu zamiast na zwiększenie liczby policyjnych patroli została przeznaczona na zakup zimowej odzieży dla funkcjonariuszy. Przypomniał też o spotkaniu z samorządowcami, na którym przedstawiciele rządu mówili, że trzeba przeciąć, jak to określono „korupcjogenne związki samorządowców ze służbami mundurowymi”. Stwierdził, że sprawą dotacji dla policji zajmą się odpowiednie komisje Rady Miejskiej. J. Juszkiewicz zwrócił też uwagę na ogromną ilość Litwinów robiących zakupy w Suwałkach i zaproponował podjęcie jakichś działań zachęcających ich do zakupów w sklepach i firmach prowadzonych przez suwalczan. Prezydent odpowiedział, że obowiązują prawa wolnego rynku. Litwini kupują na naszych bazarach, sklepach budowlanych. Obiecał porozmawiać o inicjatywie radnego z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach
Wiesław Murawko z „Bloku Samorządowego” zaproponował przesunięcie pieniędzy z planowanej budowy hali sportowej na wybudowanie zadaszonej trybuny zachodniej stadionu miejskiego. Prezydent poinformował, że nie mamy na razie odpowiedzi z Ministerstwa Sportu w sprawie wniosku o dofinansowanie budowy hali sportowej przy ul. Zarzecze. Warto zauważyć, że Klub Sportowy Wigry zmienia się w spółkę akcyjną i nie wiadomo jaka będzie w nim rola samorządu.
Wojciech Pająk z klubu „Łączą nas Suwałki” zadał m.in. pytania związane z inwestycjami miejskimi. Martwił się, czy wykonawca zdąży zagospodarować wyspę na zalewie Arkadia i kiedy rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej na ul. E Plater. Prezydent odpowiedział, że prace na wyspie trwają. Jest tam już koparka, a niezbędne materiały budowlane dostarczane są barkami. Zaś przebudowę ul. E. Plater Zarząd Dróg i Zieleni zaplanował wykonać w III kwartale tego roku.
Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” zaapelowała o wykonanie utwardzonej ścieżki w miejscu wydeptanego trawnika przed budynkiem Plaza Suwałki. Cz. Renkiewicz odpowiedział, że samorząd jest jedynie współwłaścicielem tego terenu. Jednak po otrzymaniu zgody zarządców Plazy, jest zdecydowany by wykonać chodnik z pieniędzy samorządowych.
Zbigniew De-Mezer z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał m.in. o skutki wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla samochodów ciężarowych na miejskim odcinku drogi krajowej nr 8 oraz apelował o dokonanie audytu przejść dla pieszych. Cz. Renkiewicz odpowiedział, że sprawa zakazu wyprzedzania zostanie omówiona z policją 21 czerwca na Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Natomiast przegląd przejść dla pieszych pod względem bezpieczeństwa jest bardzo ważny i trzeba to zrobić. Obecny na sesji zastępca Komendanta Miejskiego Policji podinsp. Adam Miezianko stwierdził, że po wprowadzeniu zakazu wyprzedzania dla TIR-ów jest bezpieczniej. Odnosząc się do innych pytań kierowanych do policji powiedział, że na temat decyzji swojego przełożonego nie będzie się wypowiadał.
Zdzisław Przełomiec z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał prezydenta czy słyszał o podwójnych obchodach Dnia Dziecka – miejskich organizowanych od lat w centrum miasta i odrębnych organizowanym przez służby mundurowe. Cz. Renkiewicz przyznał, że nie ma żadnej oficjalnej informacji ale jedynie słyszał o podwójnych obchodach święta dzieci. Od wielu lat na organizowanych przez samorząd w Parku Konstytucji 3 Maja Dniach Dziecka sprzęt policji, straży pożarnej i wojska stanowił dla najmłodszych dużą atrakcję. Prezydent wyraził żal, że w tym roku tak nie będzie.