Kolejne spotkanie w ramach drugiej edycji Obiadów Czwartkowych miało miejsce 29 lipca. Hasłem przewodnim pierwszego z trzech tegorocznych koncertów było „Sentymentalne lato w Suwałkach”. Na Bulwarach przy Galerii Sztuki „Stara Łaźnia” zebrało się mnóstwo melomanów z Suwałk. Licznie przybyły także osoby, które odwiedziły miasto i skorzystały z zaproszenia na interesującą ofertę muzyczną. Suwalski samorząd reprezentował Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Mirosław Treter, inspektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

Otwierając koncert Alicja Roszkowska z „Art-Sos Fundacja Alicji Roszkowskiej” powitała uczestników i podziękowała za przybycie:

– Cieszę się, że jesteście z nami i nas wspieracie. To dla Was istniejemy. Jak zawsze przygotowujemy różnorodne style muzyczne. Repertuar dobieramy w taki sposób, aby zaspokoić muzyczne gusta nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Obok solowych występów prezentują się zespoły instrumentalne i wokalne, występują utalentowani absolwenci i uczniowie i studenci szkół muzycznych oaz laureaci prestiżowych nagród. Zapraszamy także suwalskich seniorów i zespoły działające lokalnie. Życzę jak najlepszego odbioru.

W ramach tzw. przystawki lipcowego Obiadu Czwartkowego zagrał zespół Sentimental Yourney Band, w składzie którego wystąpili: Janusz Bielecki (saksofon), Zdzisław Kisarewski (trąbka), Marek Kubas (perkusja), Marian Szaryński (instrumenty klawiszowe) i Aleksander Witkowski (gitara). Wraz z zespołem instrumentalnym wystąpił zespół wokalny Cantabile – w którym śpiewają: Bogumiła Kanoza, Mirosława Kempińska, Ewa Kubas, Krystyna Sulik, Danuta Tutak-Suchowier, Maria Werner i Zenia Wysocka.

Zespół Cantabile to jeden z zespołów senioralnych w Suwałkach wykonujący swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci. Suwalscy seniorzy ze Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją Horyzont wielokrotnie brali udział w festiwalach w całej Polsce i osiągali sukcesy. Zdobyli m.in. pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas XVII Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w Warszawie. Kierownikiem muzycznym jest multiinstrumentalista Marian Szaryński, autorką tekstów i tłumaczką tekstów z języka angielskiego Danuta Tutak-Suchowier, a managerem Jadwiga Sowulewska.

Daniem głównym czwartkowego muzycznego spotkania był koncert Orkiestry Dętej z Olecka pod mistrzowską batutą Weroniki Kordowskiej. Publiczność usłyszała przeboje muzyki rozrywkowej, tanecznej, filmowej. Orkiestra od 2010 roku działa w strukturze Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. Orkiestrę tworzy 23 muzyków. Jej trzon stanowią absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia w Olecku oraz entuzjaści i amatorzy, których łączy pasja do muzyki. Jak powiedziała W. Kordowska założycielka i menedżerka orkiestry:

– Trzeba wielkiego wysiłku, ale i serca, by utrzymać współpracę z osobami w różnym wieku, różnych zawodów i zainteresowań. Jednak wspólny udany koncert rekompensuje każdy trud i tylko to się liczy”.

Następne koncerty w ramach Obiadów Czwartkowych odbędą się 26 sierpnia oraz 30 września. Pierwszy z nich będzie dotyczył Wiedeńskiej Gali Operetki, zaś drugi obejmie repertuar Classic & Beatles.

Obiady Czwartkowe to cykl trzech wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w ostatnie czwartki letnich miesięcy na Bulwarach nad Czarną Hańczą przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Organizatorem jest ART S.O.S.- Fundacja Alicji Roszkowskiej oraz Suwalski Ośrodek Kultury. Koncerty realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Suwałk. Wstęp wolny.