Dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Kazimierza Hamerszmita miały okazję wziąć udział w lekcji o herbie Suwałk, która poprowadziła Grażyna Serafin. 23 osobowa grupa dzieci, których wychowawczynią jest Małgorzata Burnejko, z ochotą uczestniczyła w rozmowach o znaku identyfikacji miasta. Opowieściom towarzyszyło wiele rekwizytów, typu magiczny kuferek, który wywoływał tajemnicze wrażenie i zaciekawiał. Dzieci wysłuchały opowieści o założycielach miasta, wigierskich Kamedułach oraz rzece Czarna Hańcza. Poznały też co powinien zawierać herb oraz w sposób jak najbardziej ogólny o zasadach obowiązujących w heraldyce, które pozwalają na opracowanie herbu lub jego zmianę. Chętnie odpowiadały na pytania i same je zadawały. Na zakończenie spotkania wszyscy drugoklasiści mieli okazję namalować aktualny herb miasta.
Lekcja okazała się nie tylko nauką, ale także dobrą zabawą dla uczniów. Jak powiedziała G. Serafin:
– Dziś prawie każde dziecko wie czym jest logo, czyli graficzny symbol wyróżniający jedną firmę czy markę od drugiej. Ale czy współczesny uczeń wie, że w dawnych czasach podobną rolę np. dla rodów pełniły herby? A czy znamy swój herb i wiemy co się na nim znajduje i dlaczego? Stąd też pomysł do rozmawiania o tym z uczniami naszych szkół. Dzieci przez zabawę rozwijają swoje zdolności poznawcze i kreatywność.
Obecny podczas lekcji przewodniczący Rady Miejskiej zaprosił dzieci do poznawania historii Suwałk oraz zaznajamiania się z sylwetkami patronów suwalskich ulic, rond, placów i skwerów. Podziękował ponadto G. Serafin oraz Suwalskiemu Ośrodkowi Doskonalenia Nauczycieli za zaangażowanie w muzealną i historyczną edukację dzieci suwalskich szkół. Do podziękowań dołączyła także uczestnicząca w spotkaniu Edyta Sztukowska, zastępca dyrektora SP 4, która wyraziła zadowolenie z tych zajęć.