Co nam daje las? Las daje nam tlen, czyste powietrze, którym oddychamy. Zatrzymuje wodę z opadów i zapobiega suszom. Daje nam wytchnienie i relaksuje. Las jest domem wielu zwierząt, które spotykamy na szlakach, a niekiedy i pod naszymi domami. Las to życie. Dajmy lasom trochę miłości! 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów i pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W weekend 23-24 marca odbywa się ogólnopolski obywatelski dzień lasu. Tyle okazji do świętowania!

JAK ŚWIĘTUJEMY?

Aktywnie i w ruchu! Uprzątniemy nasz Wspólny Las. Weź ze sobą worki na śmieci, grube rękawiczki i (jeśli masz) chwytak do zbierania śmieci (do kupienia np w Obi). Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych i załóż wygodne obuwie.

GDZIE SIĘ SPOTYKAMY?

Spotykamy się o 11:00 na Plaży Huta pod wiatą turystyczną (łatwy dojazd rowerem i autem z Suwałk). Poznamy się, wypijemy herbatę / kawę z termosu (we własnym zakresie!) i ruszymy na jeden z dwóch pięknych szlaków Wigierskiego Parku Narodowego.

CO SPRZĄTAMY?

Szlak nr 1 (krótszy): Plaża Huta –> Rzeka Kamionka –> Plaża w Krzywem (i z powrotem). 2.2 km / ok 30 minut piechotą w jedną stronę. Pamiętaj: nie zbaczaj z wytyczonego szlaku. Zbieraj śmieci w zasięgu wzroku.

Szlak nr 2 (dłuższy): Plaża Huta –> Jezioro Gałęziste (i z powrotem). 3.7 km / ok 60 minut piechotą w jedną stronę. Pamiętaj: nie zbaczaj z wytyczonego szlaku. Zbieraj śmieci w zasięgu wzroku.

JAK KOŃCZYMY?

Dla chętnych – ok. 13:30 idziemy na wspólny obiad do Folwarku Huta, nieopodal miejsca zbiórki. Opowiemy o swoich wrażeniach ze spaceru, podyskutujemy o tym jak możemy chronić Nasze Lasy, ogrzejemy się od środka czymś smakowitym!

Więcej o inicjatywie Wspólny Las: „Wspólny las jest cyklicznym wydarzeniem obywatelskim. Raz w roku zbieramy się by zaprosić Was do wspólnego celebrowania święta lasu. Za każdym razem zwracamy uwagę na inny problem lub wyzwanie stojące przed polską przyrodą. W tym roku idziemy do lasów pod hasłem las / klimat podkreślając wpływ lasów na klimat oraz klimatu na las. Działamy wolontaryjnie.”
https://wspolnylas.pl/…/wspolny-las-2024-6-postulatow…/ 

Źródło: Zielone Suwałki