Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Ewa Beata Sidorek zastępca prezydenta spotkali się dziś trzema Suwalczankami wyróżnionymi w konkursie Lady D. im. Krystyny Bochenek.

Celem konkursu było uhonorowanie niepełnosprawnych kobiet aktywnych w różnych dziedzinach życia i promowania ich postaw. W tej pierwszej edycji uhonorowano 8 kobiet, w tym cztery z Suwałk.

Wśród laureatek znalazła się Agnieszka Makarewicz w kategorii Dobry Start – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Pani Agnieszka zajęła II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych. Wiele razy reprezentowała szkołę (Gimnazjum nr 3, a potem I LO w Suwałkach) w drużynowych rozgrywkach szachowych na szczeblu powiatowym  i wojewódzkim.

Trzy kolejne suwalczanki zostały wyróżnione przez Kapitułę konkursu i były to:

  • Pani Zofia Dębska – sekretarz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Wojennych w Suwałkach,
  • Pani Helena Krajewska – Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Suwałkach,
  • Pani Krystyna Wasilewska – Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Suwałkach

Zgłoszenia do konkursu napływały do pięciu kategorii

– Dobry start – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 16 do 26. działających w różnych obszarach życia społecznego,

– Kultura i sztuka – kategoria dla kobiet działających w o obszarze kultury i sztuki.

– Sport – dla dziewcząt i kobiety w wieku od 16 lat działających w obszarze sportu,

– Życie społeczne – kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób albo przedsięwzięć społecznie użytecznych,

– Życie zawodowe – kategoria dla kobiet pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych.

Skrót Ledy D. pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna. Wyróżnienie Lady D. kojarzone jest również ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, także na rzecz osób niepełnosprawnych.