Kwesty na suwalskich cmentarzach

Kwesty na suwalskich cmentarzach

Po rocznej przerwie znowu 1 listopada na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej suwalczanie będą zbierali pieniądze na renowację starych nagrobków na tej nekropolii. W 2020 r. kwestę odwołano ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z koronawirusem. Organizatorem zbiórki, tak jak w latach poprzednich jest Oddział Akcji Katolickiej przy parafii konkatedralnej św. Aleksandra. Zbiórka odbędzie się 1 listopada w godz.  od 9 do 16 przy trzech bramach od ul. Bakałarzewskiej, ul.  Grunwaldzkiej i ul. Zarzecze.

Za pieniądze zebrane podczas poprzednich siedmiu kwest udało się odnowić ponad dwadzieścia zabytkowych nagrobków i pomników. Dzięki pieniądzom zebranym w ostatniej kweście przeprowadzonej w 2019 roku odnowiono jeden z najstarszych nagrobków na tej nekropolii – pomnik Józefa Kazimierza De Bie, który w wieku 27 lat zmarł 2 lutego 1864 r. Aktualnie do rejestru zabytków na suwalskim cmentarzu parafialnym wpisanych jest około 100 pomników. Większość z nich wymaga renowacji.

***********************************************************

W najbliższy poniedziałek 1 listopada w godzinach porannych w Uroczystość Wszystkich Świętych młodzi suwalscy społecznicy we współpracy z Fundacją im. Kazimierza Wielkiego i Stowarzyszeniem „Dla Polski” będą kwestować przy Cmentarzu Komunalnym w Suwałkach przy ulicy M. Reja pod hasłem „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”

Zbiórka odbywa się pod patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich skupiających w swoich szeregach Żołnierzy Wyklętych: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Źródło: Kamil Golubek
Top