Wolontariusze projektu „Suwalski cmentarz – księga zatrzymanego czasu” realizowanego przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej odbyli spacer po suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej w towarzystwie konserwatora sztuki Małgorzaty Andron, autorki programów konserwatorskich i renowacji wielu zabytków terenu województwa.
Wolontariusze dowiedzieli się m.in., że nagrobki można umyć karcherem raz do roku i zmyć z historycznego marmuru, granitu, a nawet piaskowca – nalot porostów i glonów, nie mówiąc o zabrudzeniach cywilizacyjnych (oczywiście nagrobki wpisane do rejestru zabytków lepiej myć pod okiem konserwatora), oraz że koniecznie trzeba zgłosić nagrobek Marii z Szywickich Skolimowskiej do konserwacji, bo od lat niszczeje piękny precyzyjny relief (płaskorzeźba).
Częścią projektu są zajęcia z historii regionalnej – „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu”. Ich uczestnicy rozmawiają o tym, po co i do kogo chodzi się na cmentarz. Okazuje się, że nie tylko do bliskich, nie tylko na chwilę.
Uczestnicy zajęć dowiadują się m.in. o tym, że na cmentarzu parafialnym spoczywają osoby, które śmiało można nazwać bohaterami swoich czasów. Bibliotekarze z Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej przybliżają im wiedzę o nagrobkach historycznych, które mają niepowtarzalne, indywidualne cechy ręcznej roboty kamieniarskiej, a inskrypcje nagrobne „mówią” nam o wiele więcej – zawierają przestrogi, wskazówki, prośby, komunikację między światem a zaświatem…
Cykl zajęć zakończył się. Scenariusz znajduje się w stałej ofercie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży suwalskiej Biblioteki Publicznej. Z zajęć skorzystali uczniowie z: Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, Zespołu Szkół nr 4, III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 9, II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczestnicy zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy w Suwałkach.
Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” dofinansowanego przez Fundację BGK z programu „Moja Mała Ojczyzna – edycja VII”