Książka przenika sztukę

Książka przenika sztukę

Kilkunastu młodych suwalczan uczestniczy w warsztatach artystycznych „Książka przenika sztukę” prowadzonych przez edukatorkę Ewę Kokot w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej. Idea warsztatów jest oparta o pokaz wystawy online oraz wątki literackie przedstawione podczas prezentacji. Młodzi ludzie na podstawie twórczości plastycznej próbują powiązać obraz wizualny z tekstem. Warsztaty z jednej strony promują literackie aspekty dotyczące sztuki wizualnej, z drugiej dobrane specjalnie wątki literatury akcentują znaczenie obrazu.

E. Kokot jest edukatorką Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Z wykształcenia pedagożka i historyczka sztuki, zajmuje się edukacją poprzez sztukę oraz animacją społeczną. Od 1989 r. realizuje roku autorskie projekty DZIECKO – SZTUKA – KONTAKT. Zrealizowała około 2 000 warsztatów twórczych i akcji w przestrzeni miejskiej. Pomysłodawczyni trzech międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorką projektu Future Artist i Galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach. Od 2012 kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej oraz działalnością wystawienniczą Galerii Intymnej.

Warsztat „Książka przenika sztukę” jest częścią projektu „Pola widzenia książki” realizowanego przez Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w partnerstwie z suwalską Biblioteka Publiczną im. M. Konopnickiej i Miejska Biblioteka Publiczną w Słupsku.

Projekt realizowany przez Bibliotekę Śląską z siecią współprac (szkoły i przedszkola, biblioteki, świetlice socjoterapeutyczne, instytucje kultury i sztuki, uczelnie wyższe, galerie sztuki współczesnej) i dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” na 2023 r. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Top