Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej oraz Wydawnictwo Literackie Kiklop zapraszają na spotkanie z autorem dwóch powieści kryminalnych w stylu retro „Tajemnice ulicy Pańskiej” i „Niebieskie zakony” – Wojciechem Korycińskim.

Pisarz obecnie pracuje nad trzecią częścią trylogii „Reges fugae”, której akcja rozgrywa się w tym samym czasie, ale główny wątek osnuty jest wokół podróży dyliżansem na trasie Petersburg-Praga (dyliżans zawita również do Sejn, Suwałk i Augustowa). Do uczestnictwa zachęcamy zainteresowane osoby, które chcą podzielić się swoją wiedzą o Suwałkach z pisarzem, który nadal szuka inspiracji do powstającej powieści.

Spotkanie odbędzie się 29 października (czwartek) o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki przy ul. E. Plater 33A, II piętro, Sala im. Jadwigi Towarnickiej.

„Reges fugae” (tł. „Królowie ucieczki”) – zapowiedź książki:

Czarnym dyliżansem, który przemierza trasę Petersburg-Praga, podróżują osoby różnego autoramentu. W czasie rodzących się radykalnych ruchów w carskiej Rosji. Każdy stara się ukryć prawdziwą tożsamość. Rozmowy pasażerów – zarówno te kurtuazyjne, jak i politycznie zaangażowane – mogą być jedynie kamuflażem, a kłamstwo skuteczna strategią przetrwania.

Który z podróżnych jest na tyle charyzmatyczny, by przekonać innych do swoich racji i osiągnąć zamierzony cel? A który zostanie uznany za podejrzanego i wyrzucony z pędzącego pojazdu? Wybór naznaczony jest dodatkowo ryzykiem – nigdy nie wiadomo, kto dosiądzie się na najbliższym postoju, by zająć wolne miejsce.

Dyliżans historii jedzie ku nowoczesnej Europie, która ma dopiero powstać. Czy przymusowy postój, po tajemniczym zniknięciu woźnicy w małym dolnośląskim miasteczku Schweidnitz, może zmienić historię kontynentu?

 

Pozostałe części trylogii:

– „Tajemnice ulicy Pańskiej”: Świdnica – schyłek XIX wieku. W miejskich zaułkach dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ofiarami są niewinni świdniczanie. Czy na pewno niewinni? Jedyni świadkowie – kamienice – kryją mroczną zagadkę. Podkomisarz Julius Wittich wkracza do akcji, podejmując grę z Bestią.

– „Niebieskie zakony”: wrocławski filolog Maximilian Schulz przybywa do Świdnicy na zaproszenie swego przyjaciela, proboszcza tutejszej fary, Hugona Simona. Jego zadaniem jest uporządkowanie zbiorów biblioteki pojezuickiej. Gdy w ręce Schulza trafia tajemnicza księga – przedmiot pożądania tajnych stowarzyszeń – zostaje on wciągnięty w sieć intryg. Księga prowadzi filologa do odkrycia morderstwa sprzed wieków – mroczny sekret kościoła farnego łączy dawnych i współczesnych świdniczan. Nie trzeba długo czekać, by pojawiły się kolejne ofiary…

 

Wojciech Koryciński (ur. 1979 w Świdnicy) – pisarz, krytyk literacki i animator kultury. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor powieści kryminalnych „Tajemnice ulicy Pańskiej” i „Niebieskie zakony”.