Suwalski Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że koszenie poboczy i terenów zieleni zostało w tym roku ograniczone z uwagi na panujące warunki atmosferyczne (brak opadów) oraz suche podłoże i brak wzrostu roślin. Jednak ze względów na bezpieczeństwo i estetykę miasta prace prowadzone są przy głównych arteriach oraz w miejscach reprezentacyjnych. ZDiZ opiekuje się ponad 10 mln m kw zieleni przy suwalskich ulicach. Dużą część tej przestrzeni stanowią trawniki, z których tylko 1 135 000 m kw przewidzianych jest do koszenia.

Nowe podejście do koszenia
Ze względu na niedobór opadów i wysokie temperatury w ostatnich latach, ZDiZ wprowadził w tym roku kilka zmian w pielęgnacji zieleni miejskiej. Zmiany te mają na celu dostosowanie się do obecnych warunków atmosferycznych i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom:
• w znacznym stopniu zmniejszono areał terenów zieleni podlegających cyklicznemu koszeniu;
• na wielu ulicach ograniczono częstotliwość koszenia jedynie do dwóch razy w ciągu sezonu wegetacyjnego;
• wprowadzono zapisy pozwalające na wstrzymanie koszenia, kiedy warunki atmosferyczne nie będą odpowiednie (okresy suszy);
• zwiększono wysokość trawy, która podlega koszeniu jak również minimalną wysokość trawy po koszeniu.

Częstotliwość koszenia
Podczas ustalania częstotliwości koszenia, oprócz zwracania uwagi na panujące warunki atmosferyczne, takie jak opady, temperatura powietrza i wilgotność gleby, należy również uwzględnić specyfikę terenu. Pas drogowy musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Koszenie roślin w obrębie skrzyżowań i trójkątów widoczności jest koniecznością. Ponadto wysokie, niekoszone rośliny „wykładają się” na ścieżki rowerowe, chodniki i jezdnie, zawężając je. Dlatego tereny do nich przyległe również muszą być wykaszane.

Mieszkańcy i koszenie
Koszenie traw dzieli suwalczan – jedni zarzucają ZDiZ zbyt częste koszenie miejskich trawników, natomiast z drugiej strony, to sami mieszkańcy często domagają się przycięcia traw. Większe obszary porośnięte wysokimi roślinami, stają się niedostępne do użytku. Uniemożliwiają spacery, są nieprzystępne dla zwierząt domowych, a także ograniczają zabawę dzieciom. Ponadto nieodpowiednio zadbane wysokie trawy psują estetykę miejskich placów. Koszenie zmniejsza także ryzyko ukąszenia przez kleszcze, które przenoszą groźne choroby, a których liczebność znacząco wzrosła w ostatnich latach. ZDiZ deklaruje, że będzie obserwować jakie efekty przyniosą wprowadzone zmiany i dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Więcej na stronie internetowej suwalskiego ZDiZ.