Na terenie oczyszczalni ścieków w Suwałkach uruchomiona została nowoczesna stacja do odbioru ścieków dowożonych. Poza ściekami dopływającymi siecią kanalizacji sanitarnej z terenów miasta oraz gmin ościennych, na teren oczyszczalni ścieków codziennie trafiają transporty z nieczystościami dowożonymi pojazdami asenizacyjnymi z nieskanalizowanych obszarów okolicznych gmin i miasta Suwałki. To właśnie ta grupa ścieków objęta została automatycznym systemem nadzoru, pozwalającym na bieżącą kontrolę ich jakości.

Rozporządzenie Ministra Środowiska określa warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Zanim jednak ścieki zostaną oczyszczone, konieczna jest wiedza na temat rodzaju nieczystości i ładunków w nich zgromadzonych. Kontrola jakości ścieków dowożonych jest narzędziem zabezpieczającym proces oczyszczania ścieków przed ryzykiem wprowadzenia ładunków ponadnormatywnych, powodujących jego zakłócenie.

Nowa stacja zlewna umożliwia automatyczny pobór próbek do badania jakości ścieków dowożonych. W trakcie ich przyjmowania, w sposób ciągły kontrolowane są m.in. takie parametry, jak pH, które w sytuacji przekroczenia wartości dopuszczalnych decydują  o automatycznym zamknięciu zasuwy i uniemożliwieniu dalszego zrzutu ścieków. Ponadto, ta zautomatyzowana jednostka zapewnia rozliczanie ilości ścieków dowożonych z podziałem na poszczególne kategorie. Wyniki ze stacji trafiają do aplikacji gromadzącej niezbędne dane, na podstawie których generowane są raporty oraz analizowana jest ilość i jakość ścieków dostarczanych z lokalizacji wskazanych przez przewoźników. Urządzenie przystosowane jest do pracy w całorocznych warunkach pogodowych.

Inwestycja powstała w ramach jednego z działań projektu pn. „Wzmacnianie współpracy pomiędzy krajami i podejmowanie wspólnych działań na rzecz ograniczania zanieczyszczeń środowiska oraz wdrażanie działań zapobiegawczych na rzecz ochrony środowiska (LT-PL)”. Projekt ten realizowany jest w partnerstwie z bliźniaczym przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji z Olity na Litwie, w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG LITWA-POLSKA 2021-2027. Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez kontrolę jakości ścieków i redukcję ścieków o ładunkach ponadnormatywnych. Realizacja zadania pozytywnie wpływa na środowisko poprzez bezpośrednią ochronę wód rzeki Czarna Hańcza i jeziora Wigry.

Artykuł sponsorowany

327/2024