Jubileusz kina

Jubileusz kina

BartoszKino w suwalskiej Plazie w tym roku obchodzi dekadę swojego istnienia. O jego sytuacji w dobie pandemii rozmawiamy z szefem suwalskiego kina Bartoszem Remelskim.

 

– Kiedy odbędą się jubileuszowe obchody?

– Zaplanowane były na maj. Ale pojawiła się pandemia. Dlatego przenosimy je wstępnie na przełom roku, na czas bliżej nieokreślony. Będzie to na pewno skromne święto, gdyż sytuacja związana z pandemią jest bardzo dynamiczna.

– Jakie filmy cieszą się obecnie popularnością?

– Rodzinne kino familijne, bo takowe wystartowało. Sytuacja jest przedziwna w naszej branży, przemysł filmowy zamarł. Amerykanie, którzy rządzą na rynku filmowym, ze względu na sytuację związaną z pandemią, ale także wewnętrzną w USA wstrzymali produkcję. Plany filmowe przeniosły się na inne kontynenty, w bardziej bezpieczne miejsca. Premiery zostały przeniesione na czas późniejszy, a ponieważ my jesteśmy zależni od rynku amerykańskiego więc i my to odczuliśmy.

W tej chwili premiery odbywają się na płatnych platformach streamingowych, choć zdarzają się wyjątki, że amerykanie zgadzają się na to, by w krajach, które takowych platform nie posiadają, na premierę w kinach. Tak stało się chociażby z thrillerem „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana.

W Europie w kinach grany był w 60 krajach. Sytuacja ta powoduje, że rozwija się piractwo w sieci. Dystrybutorzy filmów używają wszelkich metod prawnych do walki z tym procederem z dosyć dobrym skutkiem.

W dalszym ciągu dowiadujemy się o przesuwanych premierach. DC Comics Wonder Woman 1984, który miał mieć premierę w październiku, będzie ją miał najprawdopodobniej w święta Bożego Narodzenia. Jesień to początek żniw dla dystrybutorów, i coraz więcej premierowych tytułów jest potwierdzonych. Czy plany zostaną zrealizowane, przekonamy się niedługo.

– Jak okres pandemii wpływa na funkcjonowanie suwalskiego kina?

– Ta sytuacja jest mocno odczuwalna. 12 marca na mocy przepisów zamknięto kina. Po czerwcowym otwarciu, pojawili się widzowie, ale nie w takiej ilości jak przed pandemią. Obawy przed wirusem robią swoje. Ale mamy grono wiernych fanów, którzy już wielokrotnie nas odwiedzili, godząc się na pewne niedogodności, które wynikają z wprowadzonych wytycznych dla kin w trakcie epidemii wirusa SARS-COV-2.

– Czy w kinie widzowie mogą czuć się bezpiecznie?

– W kinie jest bardzo bezpiecznie. Udostępniamy widzom połowę liczby miejsc na sali – przy czym rzędy zajmowane są naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Wymagamy też zakrywania ust i nosa przez widzów.
Certyfikowane środki do mycia i dezynfekcji rąk dostępne są na terenie kina, m.in. w toaletach oraz przy kasie i wejściach na teren kina i przy wyjściach.

Zwiększyliśmy liczbę seansów na filmy cieszące się popularnością. Jesteśmy pod stałym nadzorem sanepidu. Wszystkie kontrole przechodzimy wzorowo.

– Co kino może zaprezentować poza swoim stałym repertuarem?

– Propozycji mamy wiele. Chociażby Kino konesera, z filmami „trudniejszymi”, czy Babskie wieczory. Grupom zorganizowanym jesteśmy w stanie wyświetlić każdy tytuł filmowy dostępny w dystrybucji, jak chociażby ekranizacje lektur szkolnych.

Grupom zorganizowanym, przedszkolnym, szkolnym, zakładowym, możemy zaproponować bardzo atrakcyjne ceny biletów, o kilkadziesiąt procent niższe od ceny wyjściowej. Pierwsze takie grupy już się pojawiły. Sugerujemy przychodzenie klasami, a nie jak wcześniej szkołami, by zachować zasady bezpieczeństwa.

– Dziękujemy za rozmowę. Od redakcji i Czytelników „DwuTygodnika Suwalskiego” życzymy jak najszybszego powrotu do normalności.

Centrum Handlowe Plaza Suwałki, ul. Dwernickiego 15 lok. 301
www.cinema-lumiere.pl, suwalki@cinema-lumiere.pl
Telefon (rezerwacje, kasa itp.) 87 618-20-23. Telefon odbierany jest w miarę dostępności kasjera.

Rezerwacja telefoniczna biletów od 9 do 20.

Top