Wciąż trwa Rok Marii Konopnickiej, warto więc wspomnieć, że miesiąc temu obchodziliśmy w Suwałkach 180-te urodziny naszej sławnej Rodaczki. Zgodnie z bardzo już zakorzenioną w Suwałkach tradycją, Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego i działający w jego ramach Teatr amatorski w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły uczciły zarówno Poetkę, jak i Patrona teatru, który to patron także przyszedł na świat w maju.

Tegoroczne Konopnicjańskie Ogrody Sztuki ze Św. Janem Pawłem II trwały od 18 do 24 maja i obejmowały cztery wydarzenia:

18 maja, w rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II, przez miasto ruszył marsz pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. Przeszliśmy od Zespołu Szkół SS. Salezjanek im. Św. Papieża Jana Pawła II – Współorganizatora marszu – pod pomnik na terenie parafii Św. Aleksandra, niosąc chorągiewki i śpiewając religijne piosenki. Marsz był naturalnie zabezpieczony przez Policję oraz służby porządkowe, zapewnione przez Parafię Św. Aleksandra. Pod pomnikiem miało miejsce krótkie nabożeństwo, a następnie udaliśmy się na Mszę Św. dziękczynna za dar życia i pontyfikatu naszego Patrona. We Mszy uczestniczyli przedstawiciele placówek oświatowych imienia zarówno Św. Jana Pawła II, jak i Marii Konopnickiej.

Od 22 maja Konkatedra Św. Aleksandra – także Współorganizator naszego Świętowania – gościła wystawę plastyczną, której hasło było cytatem z wiersza Marii Konopnickiej, a zarazem wpisywało się w Maryjność Św. Jana Pawła II. Hasło brzmiało: „Ja, po dawnemu, moc twoja i siła – Bogarodzica!” Wernisaż wystawy, rozpoczęty wierszem „Wierzę” M. Konopnickiej w wykonaniu aktorów naszego teatru, poprowadziła artystka – plastyk Grażyna Szejda, której obraz znalazł się na wystawie. Wydarzenie uświetnił koncert Suwalskiego Chóru „Primo” pod batutą Dr Ignacego Ołowia. Oprócz obrazu P. Szejdy, na wystawie znalazły się jeszcze dwie prace profesjonalnych artystek: pochodzącej z Suwałk Katarzyny Skoczylas i lubelskiej artystki, Urszuli Wójcik. Pozostałe eksponaty były dziełami amatorów, wśród których znaleźli się zarówno członkowie grup, prowadzonych przez zawodowych plastyków, jak też nie zrzeszeni w żadnej grupie amatorzy, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, oprócz tego ekspozycja stała się okazją do ukazania talentów osób starszych, niepełnosprawnych, osadzonych…  Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających przez cały czas trwania.

Urodziny Pani Marii, 23 maja, świętowane były w rodzinnym domu Poetki, czyli w Muzeum M. Konopnickiej, będącym kolejnym naszym Współorganizatorem.  Na początek odwiedzili dostojną Jubilatkę znani artyści – urodzony również w maju Stanisław Moniuszko, obchodzący w tym roku 150-lecie odejścia z tego świata oraz Suwalczanin, Alfred Wierusz-Kowalski. Scenkę, opowiadającą o tych odwiedzinach, odegrali aktorzy naszego zespołu. Następnie na ogrodowej scenie pojawili się profesjonaliści: Marlena Borowska – sopran, Ewa Chomicz-Wysocka – akompaniament i Marek Cichucki – recytacja. Maria Konopnicka otrzymała od nich bukiet wierszy, przepleciony wstęgą muzyki. Usłyszeliśmy utwory Poetki, a także pieśni do Jej tekstów, jak również utwory Stanisława Moniuszki. Piękna pogoda sprzyjała odbiorowi perełek literatury i muzyki w mistrzowskich interpretacjach!

Pani Maria zaprosiła też nas wszystkich na następny dzień, na „poprawiny” do Restauracji „Rozmarino”, od lat z nami współpracującej przy tym wydarzeniu. Teatr podarował Jubilatce remake swego pierwszego występu, czyli inscenizację wiersza „Zaczarowana dorożka” K. I. Gałczyńskiego, nie zabrakło też śpiewu w wykonaniu uczniów Pani Marleny Borowskiej, którym akompaniowała Pani Małgorzata Dziawer oraz utworów akordeonowych w wykonaniu przygotowanych przez Panią Sylwię Sawicką-Roszko młodych adeptów muzyki z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Puńsku. Nasi widzowie mieli również okazję zaprezentować swe talenty w konkursie literackim i plastycznym, a laureaci otrzymali cenne nagrody. Na zakończenie widzowie i wykonawcy uraczeni zostali przepysznym tortem.

Konopnicjańskie Ogrody Sztuki ze Św. Janem Pawłem II zostały zorganizowane dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Suwałkach uzyskanej w drodze konkursu ofert.

Autor Ewa Stąpór