Konkurs na opracowanie koncepcji nowego budynku biblioteki

Konkurs na opracowanie koncepcji nowego budynku biblioteki

Zakończył  się I etap prac koncepcyjnych, którego efektem będzie wybudowanie nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. W dniu 2 września 2022 podczas konferencji prasowej podsumowano konkurs i wyłoniono zwycięzcę. W konferencji brali udział: Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk – Roman Rynkowski, Architekt Miejska i Przewodnicząca Sądu konkursowego – Małgorzata Włoskowska oraz członkowie Sądu, architekci: Justyna Wołągiewicz oraz Wojciech Popławski.

Złożono 3 prace konkursowe. Sąd konkursowy rozstrzygnął i przyznał:
I miejsce Konsorcjum: „Domagało Wnuk Architekci” Małgorzata Domagało-Wnuk oraz DWA architektura i urbanistyka Jacek Wnuk – 88,59 pkt i nagrodę w kwocie 30 tys. zł
III miejsce Atelier ZETTA Zenon Zabagło – 68,30 pkt i nagrodę w kwocie 10 tys. zł

Planowany obiekt to nie stricte biblioteka, a nowoczesna medioteka. Znajdą się w niej nie tylko książki ale również czytelnia multimedialna, stanowiska komputerowe, sala konferencyjna, przestrzeń dla dzieci, pracownie plastyczne i językowe. W jednym miejscu będzie mieściła się: siedziba Biblioteki, Midicentrum oraz SOWA, które obecnie są rozproszone w całym mieście. Nowa biblioteka – jeśli dojdzie do jej realizacji – powstanie w rozwidleniu dróg Reja i Pułaskiego. Budynek będzie miał blisko 3000m2. Środki na budowę obiektu miałyby pochodzić z perspektywy Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i to będzie warunek jej powstania. Następnym krokiem w realizacji inwestycji będzie podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji technicznej.

źródło: um.suwalki.pl

Top