Ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji „Bezpieczni w cyberprzestrzeni” zorganizowanej przez Państwową Uczelnię Zawodową i Komendę Miejską Policji w Suwałkach. Prelegenci mówili o cyberbezpieczeństwie i fonoholizmie. Wszystko po to, by budować cyberświadomość i cyberbezpieczeństwo wśród młodzieży, rodziców i kadry pedagogicznej.

W auli Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu w sieci. Suwalscy policjanci, wspólnie ze specjalistami miejscowej uczelni zorganizowali przedsięwzięcie, mające przyczynić się do budowania cyberświadomości  i cyberbezpieczeństwa wśród młodzieży, rodziców i kadry pedagogicznej. W konferencji wzięli udział także policjanci z Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na co dzień zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości.
Dr Edyta Kimera, profesor Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach mówiła o uzależnieniach behawioralnych – głównie fonoholizmie, czyli nałogowym używaniu telefonów komórkowych. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się między innymi, że:
• średnio co trzeci uczeń w Polsce nie wyobraża już sobie życia bez telefonu komórkowego i cierpi na tak zwane SWT – syndrom włączonego telefonu,
• regularne korzystanie z telefonu komórkowego rozpoczynają dzieci w wieku 7/8 lat,
• niemal 40% dzieci i młodzieży korzystających z facebooka zaprasza do znajomych osoby, których nie zna,
• niebezpiecznym trendem w social mediach i coraz bardziej powszechnym staje się tak zwany flaming, czyli wojna na obelgi,
• w korzystaniu z internetu i smartfonów niezwykle ważna jest higiena cyfrowa, czyli odpowiedzialne i rozsądne korzystanie z sieci zmierzające do optymalizacji indywidualnego zdrowia somatycznego, psychicznego oraz społecznego.
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówili między innymi o bieżących trendach cyberprzestępczości:
• atakach poprzez facebook, olx,
• stronach fałszywej płatności (phishing),
• oszustwach na blika i zdalny pulpit (od początku 2022 roku na terenie województwa podlaskiego odnotowano ponad 80 zgłoszeń takich przestępstw i straty na 2 400 000 złotych),
• etapach działania sprawców.

Podali też wskazówki w jaki sposób zachować higienę w sieci. Mundurowi przygotowali też stoisko profilaktyczne, gdzie można było porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

źródło: www.suwalki.policja.pl