Na wyjątkowy koncert pt. „Muzyczne echa wdzięczności w 100 rocznicę urodzin Janiny Kraśko”, zaprasza w piątek 6 listopada o godz. 19.00 Stowarzyszenie Edukacji Muzycznej i Państwowa Szkoła Muzyczna w Suwałkach. Koncert odbędzie się w sali koncertowej PSM I i II stopnia, ul. T. Noniewicza 83. Wystąpią soliści, Chór i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wstęp wolny.

Janina Kraśko urodziła się w Suwałkach. Wykształcenie muzyczne uzyskała w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie w latach przedwojennych. Kształciła się m.in. pod kierunkiem prof. Stanisławy Raube. Była współzałożycielką i pierwszym dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Suwałkach, nauczycielem fortepianu w Ognisku, później PSM I stopnia w Suwałkach. Jako propagator kultury muzycznej i charyzmatyczny wychowawca kolejnych pokoleń suwalczan zapisała się znacząco w historii kształcenia muzycznego miasta. Jej wychowankowie wspominają nie tylko talent pedagogiczny swojej nauczycielki, ale także wielką kulturę osobistą i elegancki styl.
W tym roku w maju w suwalskiej Państwowej Szkole Muzycznej odbył się I Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Pianistów im. Janiny Kraśko. Jego organizatorem była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Suwałkach.