Fundacja ART.-SOS zaprasza na koncert ”Lipiński- polski geniusz skrzypiec” w wykonaniu Voytka Proniewicza (skrzypce), Adama Roszkowskiego (skrzypce), Jana Roszkowskiego (wiolonczela), Marceliny Kierejszy (wiolonczela), który rozpocznie się 31 marca o godz. 18 w Saloniku Muzycznym przy ul. Chłodnej 12. Rezerwacja: 602 106-061. To drugi koncert z projektu „Sztuka bez barier” dofinansowanego z budżetu miasta Suwałki.

Koncert 31marca jest początkiem trasy muzyków przed nagraniem płyty. Suwalczanie będą pierwszymi, którzy usłyszą repertuar w takim właśnie wykonaniu. Płyta zostanie nagrana w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie pod koniec maja bieżącego roku.

Realizacja nagrania audio przez artystów pochodzących z Suwałk Adama Roszkowskiego i Jana Roszkowskiego oraz skrzypka Wojciecha Proniewicza, zawierającego utwory Karola Lipińskiego do albumu płytowego, który zostanie wydany przez wytwórnię fonograficzną NAXOS. Prestiżowa wytwórnia NAXOS ma najszerzej rozwiniętą dystrybucję płyt CD docierającą do wszystkich zakątków świata co powoduje, że promocja twórczości polskiego geniusza skrzypiec Karola Lipińskiego staje się najbardziej międzynarodową formą utrwalania polskiego dziedzictwa kulturowego. Nagranie Tria A-dur op. 12 oraz Tria g-moll op. 8 Karola Lipińskiego będzie pierwszym w historii zrealizowanym nagraniem dla zagranicznej wytwórni.

Karol Lipiński zrobił w XIX wieku zawrotną karierę. W Wiedniu poznał Luisa Spohra, w Piacenzy w 1818 roku wystąpił na koncercie z Nicolo Paganinim tocząc niejako bitwę o miano najlepszego, w Paryżu koncert pomógł mu zorganizować Fryderyk Chopin. Od 1839 roku przebywał w Dreźnie, gdzie został koncertmistrzem Kapeli Królewskiej. Tam koncertował z Ferencem Lisztem, współpracował z Ryszardem Wagnerem, przyjaźnił się z Robertem Schumannem. Karol Lipiński jako jeden z pierwszych przed Fryderykiem Chopinem utorował drogę do światowego uznania polskiej kultury narodowej. Jego liczne kompozycje stanowią najwyższą wartość dziedzictwa polskiej kultury muzycznej obok dzieł Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i innych.

źródło: Fundacja Alicji Roszkowskiej