Koncert Noworoczny w nowym wykonaniu

Koncert Noworoczny w nowym wykonaniu

Doroczne koncerty noworoczne Suwalskiej Orkiestry Kameralnej to wieloletnia tradycja. Zaskarbiły one sobie uznanie suwalskich melomanów i podbiły serca licznie przybywającej do Suwalskiego Ośrodka Kultury publiczności. W zimową sobotę 14 stycznia w Sali im. Andrzeja Wajdy komplet publiczności rozgrzewali wybitni soliści: Monika Gruszczyńska (sopran) i Rafał Żurek (tenor) którym towarzyszyła Suwalska Orkiestra Kameralna , którą kierował Cezary Gójski.

Zebrani usłyszeli najsłynniejsze arie oraz pieśni z operetek i musicali takich jak: „My fair Lady”, „Cygańska miłość”, „Baron cygański”, „Księżniczka Czardasza”, „Wesoła wdówka”, „Kraina Uśmiechu”, „La Traviatta” i „Cats”. Wyśpiewane zostały utwory m.in.: „Przetańczyć całą noc”, „Brunetki, blondynki”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Kto me usta całuje, ten śni”, „Wielka sława to żart”, „O sole mio”, „Memory” „Time to say goodbye”.

Rozpoczęcie koncertu poprzedziły życzenia noworoczne złożone przez prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza. W imieniu własnym oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca i radnych życzył pomyślnego roku w życiu rodzinnym i zawodowym oraz bezpiecznego i zdrowego życia w mieście nad Czarną Hańczą. Na zakończenie koncertu Dyrektor SOK Ignacy Ołów podziękował wykonawcom oraz zaprosił Suwalczan i gości na kolejne koncerty i wydarzenia artystyczne.

Koncert Noworoczny okazał się nie tylko piękną muzyczną ucztą, ale także doskonałą zabawą dla całych rodzin. Poprzez wyśpiewywanie niektórych refrenów lub wyklaskiwanie rytmu, mogli uczestniczyć w widowisku wszyscy widzowie, niezależnie od wieku. Owacje na stojąco oraz wiwaty potwierdziły, że wydarzenie było wyjątkowe, a debiut orkiestry w nowym składzie jak najbardziej udany. Soliści dziękowali suwalskiej publiczności za wspaniałą współpracę podczas koncertu oraz gratulowali interesującego obiektu kultury i wyjątkowo dobrej akustycznie sceny.

Sopranistka Monika Gruszczyńska ma występy na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. w: Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Współpracuje z Wrocławskim Teatrem Komedia. Zapraszana jest do nagrań popularnych programów Telewizji Polskiej. Koncertowała w Niemczech, Austrii,  Belgii,  Anglii,  Szwajcarii,  Francji, Hiszpanii, Słowacji i Watykanie. Jest również wykładowcą akademickim.

Tenor Rafał Żurek to artysta teatrów Polskiej Opery Królewskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Opery Bałtyckiej. Współpracował z dyrygentami takimi jak: J. Przybylski, J. M. Florêncio, M. Wolińska, M. Klauza, M. Kluczyńska. Grał także w spektaklach: K. Jandy, M. Sartovej, J. Stokalskiej, K. Siwińskiej, R. Skolmowskiego i J. Kiliana.

Dyrygent Cezary Gójski ma za sobą pracę w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie pełnił m.in. funkcję I skrzypka – I głos. Był też koncertmistrzem w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Oprócz gry w orkiestrach i zespołach kameralnych realizuje się również jako solista. Od roku 2007 pracuje jako nauczyciel skrzypiec i dyrygent w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Suwałkach. Od nowego roku kieruje Suwalską Orkiestrą Kameralną.

Top