Kolejny z pięciu koncertów z cyklu „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” odbył się 29 lipca w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Zgodnie z intencją organizatorów koncerty te służą uczczeniu Marii Konopnickiej w roku jej poświęconym. Na otwarciu lipcowego muzycznego spotkania Dariusz S. Wójcik, dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku powiedział:
– Prezentujemy na naszych koncertach pieśni, które kiedyś śpiewano w naszych domach. Towarzyszyły one w ważnych wydarzeniach dziejowych, które z biegiem lat podniesione zostały do rangi pieśni narodowych, stanowiąc z czasem dokument epoki.
Pierwsze dwa koncerty w Suwałkach odbyły się 17 lipca w Muzeum im. Marii Konopnickiej w programie którego znalazły się pieśni z cyklu „Cztery Pory Roku” Zygmunta Noskowskiego (do słów M. Konopnickiej) oraz w konkatedrze – „A jak poszedł król na wojnę”, czyli pieśni artystyczne XIX i XX w. także do słów autorki „Roty”.
Obecnym na piątkowym koncercie melomanom zaprezentowano głównie pieśni i muzykę fortepianową czołowych polskich romantyków: Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, ale także Zygmunta Noskowskiego , Stanisława Niewiadomskiego i Feliksa Nowowiejskiego, którzy tworzyli swe dzieła m.in. do urodzonej w Suwałkach poetki. Pojawiła się także oraz poezja romantyczna o wydźwięku patriotycznym (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian K. Norwid, Kornel Ujejski).
Swoje utwory zaśpiewali: Przemysław Piskozub (baryton), Jacek Szymański (tenor) i Katarzyna Gierla (sopran) oraz Dariusz S. Wójcik (bas oraz recytacja). Utworom muzycznym akompaniował pianista Rafał Lewandowski. Słowa wprowadzające do koncertów wygłaszała Ewa Maria Stąpór.
Współorganizator i pomysłodawca koncertów, śpiewaczka (sopran) Marlena Borowska wyraziła zadowolenie z organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, nawiązała do genezy muzycznego cyklu oraz zachęcała do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach kulturalnych.