Standard suwalskich mieszkań komunalnych wciąż się poprawia.
W ostatnich latach w 186 mieszkaniach wykonano instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody. W przyszłym roku planowany jest remont, w różnym zakresie, budynków przy ul. Kościuszki 16, 18, 20 oraz 44A.
– Ze względu na zły stan techniczny zlikwidowano 54 lokale, a osobom które w nich mieszkały otrzymały mieszkania komunalne o lepszym standardzie. W tej chwili stan techniczny 79% mieszkań komunalnych jest dobry. Są to mieszkania o pełnym standardzie wyposażenia z centralnym ogrzewaniem. Pozostałe lokale mają indywidualne źródło ogrzewania, trzony piecowe i kuchenne, elektryczne i etażowe. Znajdują się w nich m.in. lokale socjalne obejmowane przez osoby eksmitowane wyrokiem sądowym za zadłużenia z różnych zasobów, w tym spółdzielczych – informuje Jarosław Liebiediew, prezes suwalskiego ZBM.
ATRAKCYJNY PROGRAM
Pod koniec ubiegłego roku 48 rodzin otrzymało klucze do mieszkań zbudowanych przez ZBM TBS w formule „Od Najemcy do Właściciela” w budynku przy ul. Pułaskiego. Mówiąc w skrócie oznacza to, że są one przeznaczone dla tych, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera (bo nie mają zdolności kredytowej na zaciągnięcie wysokiego kredytu), ale jednocześnie ich dochody są zbyt duże, by otrzymać mieszkanie komunalne. To właśnie z myślą o nich suwalski samorząd postanowił budować mieszkania, które po spłaceniu, staną się własnością najemców.
– Jest to atrakcyjna propozycja bo daje możliwość stopniowego dochodzenia przez najemcę do własności, a jednocześnie to Spółka a nie klient zaciąga zobowiązanie kredytowe. Ponadto, miesięczne opłaty obejmujące czynsz oraz raty z tytułu wykupu (bez opłat za media) wynoszą aktualnie za mieszkanie o powierzchni 54 m2 960 złotych. Ostateczny termin spłaty to listopad 2036 roku, ale istnieje możliwość wcześniejszego uregulowania zobowiązań, nie wcześniej jednak niż po upływie 3 lat najmu. Koszt m2 mieszkania oferowanego przez ZBM TBS nie będzie podlegał żadnej zmianie zarówno na etapie realizacji inwestycji, jak również w momencie spłaty przez klienta należności za mieszkanie, płatnych w formie miesięcznych rat w okresie do 20 lat, czego nie gwarantuje żaden deweloper czy spółdzielnia – dodaje prezes J. Lebiediew.
Suwalski samorząd poprzez przygotowaną przez ZBM TBS ofertę, stworzył, szczególnie młodym mieszkańcom naszego miasta, atrakcyjne warunki najmu, a następnie wykupu mieszkań. Po dobrze przyjętym miejskim projekcie „Od najemcy do właściciela” spółka ZBM TBS ogłosiła w kwietniu tego roku kolejny nabór wniosków dla osób, które będą najpierw najemcami, a później właścicielami mieszkań w blokach pomiędzy ulicami Pułaskiego i Reja. W dwóch 6-cio kondygnacyjnych blokach powstanie w sumie 48 mieszkań o zróżnicowanym metrażu – od 42 do 63 m2.
DROGIE MIESZKANIE PLUS
Przed półtora rokiem suwalski samorząd podpisał list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. dotyczący współpracy w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Samorząd na potrzeby budownictwa Mieszkania Plus wskazał grunty położone przy ul. Putry i Franciszkańskiej.
Z wyliczeń BGK Nieruchomości wynikało, że stawka czynszu za wynajem mieszkania o powierzchni 60 m2 w Suwałkach w ramach tego programu miałaby wynosić minimum 1 560 zł (26 zł za m2). Czyli oferta byłaby identyczna lub nawet droższa niż wynajem mieszkania na rynku komercyjnym. Trudno znaleźć chętnych na taką drogą propozycję. Nic dziwnego, że odstąpiono od budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus m.in. w Ełku, Łomży i Grajewie. Obecnie mieszkania w ramach tego programu buduje się tylko w 4 miastach w Polsce.
Suwalski samorząd nadal deklaruje zainteresowanie udziałem w programie Mieszkanie Plus, o ile zmienią się na bardziej atrakcyjne warunki udziału w tym programie. BGK Nieruchomości deklarował, że do 18 czerwca 2018 r. przygotuje kolejną ofertę dla Suwałk. Mamy koniec września i cisza.