Czepkowanie studentów pielęgniarstwa to uroczystość, podczas której absolwenci otrzymują białe czepki, symbolizujące formalne przyjęcie do zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza. To ważny moment, który obejmuje ślubowanie, podczas którego studenci zobowiązują się do przestrzegania zasad etyki zawodowej i poświęcenia się służbie innym.
16 maja 50 studentów II roku Wydziału Ochrony Zdrowia Państwowej Uczelni Zawodowej im. E. F. Szczepanika w Suwałkach otrzymało czepki. W uroczystości udział wzięli studenci, pracownicy uczelni, przedstawiciele SP Szpitala Wojewódzkiego im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach oraz zaproszeni goście, a wśród nich: prof. Sławomir Terlikowski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec i wiceprzewodniczący Jacek Juszkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele wielu instytucji państwowych i samorządowych funkcjonujących w mieście.
– Cieszę się, że nie gaśnie w nas duch powołania. Na naszej uczelni czepkujemy się po raz siedemnasty. Daje to przyszłym pacjentom gwarancję, że będą w dobrych, profesjonalnych rękach – powiedziała rektor PUZ dr n. o zdr. Małgorzata Andryszczyk.
– Dla miasta czepkowanie jest ważnym elementem rozwoju sektora zdrowia, pozwalającym na zapewnienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników medycznych w jednostkach ochrony zdrowia, a zatem poprawę dostępności do usług medycznych – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.
Wyjątkowością tegorocznej edycji czepkowania była nie tylko obecność mężczyzn w gronie studentów, ale także ich obecność w procesie opieki nad praktykami szpitalnymi. W końcowej części uroczystości uczestnicy wysłuchali wykładu mgr Kingi Poszwa „Czy wystarczy być? O roli obecności w relacji z pacjentem”.
Podczas czepkowania absolwentkom nakłada się na głowę białe czepki z jednym czarnym paskiem. Absolwenci otrzymują przypinki z tym symbolem. Czepek funkcjonalnie chronił i zabezpieczał włosy. Z czasem jednak nabrał znaczenia symbolizującego pokorę i chęć służenia innym. Obecnie pielęgniarki nie mają obowiązku noszenia czepka jako identyfikatora zawodu. Pozostał on jednak elementem stroju galowego, a jako symbol zawodowy używany jest podczas uroczystości.