Kolejne oszustwo „Na zdalny pulpit”. Suwalczanin stracił 10 tysięcy złotych

Kolejne oszustwo „Na zdalny pulpit”. Suwalczanin stracił 10 tysięcy złotych

Suwalscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit”. Ostatnio ich ofiarą padł 50-letni suwalczanin. Mężczyzna, chciał zainwestować pieniądze. Zainstalował program podany przez przestępców i w ten sposób udostępnił im dane do konta. Oszuści wykorzystując tę wiedzę wypłacili z jego konta 10 tysięcy złotych.

Przestępcy posługują się różnymi metodami, aby szybko zdobyć pieniądze. Coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. W ostatnich dniach, oszuści działając w ten sposób oszukali 50-letniego suwalczanina. Jak ustalili policjanci, mężczyzna chciał zainwestować pieniądze. Znalazł w Internecie ofertę i zalogował się w wybranej witrynie. Wkrótce skontaktował się z nim konsultant z dalszymi wskazówkami. Za jego namową suwalczanin zainstalował na swoim laptopie aplikację do zdalnej obsługi urządzenia. Następnie 50-latek postępując zgodnie z instrukcjami rzekomego konsultanta zalogował się do swojego konta bankowego. W ten sposób mężczyzna dał przestępcom dostęp do niego. Oszuści, wykorzystując te dane wypłacili z jego konta 10 tysięcy złotych.

Co robić, by nie paść ofiarą oszustów?

  • Kieruj się rozsądkiem przy dokonywaniu wszelkich transakcji finansowych;
  • Zachowaj szczególną ostrożność przy atrakcyjnych inwestycjach, bo tą metodą najczęściej działają oszuści;
  • Pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. Nigdy nie udostępniaj innym osobom danych do swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewny, że to oszustwo. Pracownik banku nigdy nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • Jeśli osobą podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych Twoich lub Twojego konta bądź zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Źródło: KMP Suwałki

Top