62 studentów, w tym 4 mężczyzn Wydziału Ochrony Zdrowia Państwowej Uczelni Zawodowej im. F. E. Szczepanika w Suwałkach otrzymało czepki. Uroczystość z tej okazji odbyła się 11 maja, a udział w niej wzięli studenci, pracownicy uczelni, przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach oraz zaproszeni goście.

Podczas uroczystości zebrani byli świadkami złożenia oficjalnej przysięgi przez absolwentów, odśpiewania hymnu państwowego i hymnu pielęgniarskiego oraz oczywiście uroczystego czepkowania. Wyjątkowością było wręczenie czepka własnym dzieciom przez pracownice naukowe uczelni, także będące pielęgniarkami. Ponadto uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Henryka Usowicza „Rola pielęgniarki w zespole interdyscyplinarnym”.

Witając uczestników spotkania rektor dr Marta Kapusta z dumą odniosła się do kształcenia studentów na kierunku, który od roku pozwala na uzyskiwanie tytułu magistra pielęgniarstwa właśnie w Suwałkach oraz o dorobku uczelni, która wykształciła dotąd już ponad 800 osób.

Gratulacje z tytułu wyboru zawodu, który jest misją i powołaniem oraz wymagającą profesjonalizmu i empatii profesją składali: poseł Jarosław Zieliński, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec.

Podziękowania za współpracę PUZ ze Szpitalem Wojewódzkim otrzymała uczestnicząca w uroczystości Jolanta Wiszniewska, Naczelna Pielęgniarka oraz Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach.

O idei czapkowania mówiła dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia PUZ dr Małgorzata Andryszczyk. Zaznaczyła, że do czapkowania przystąpiły właśnie 62 osoby:

– Czepkowanie jest to uroczystość tradycyjna i cykliczna. Chcemy ją kontynuować i co roku zakładany jest czepek z wąskim paskiem dla studentów drugiego roku pielęgniarstwa, jako symbolu zawodu. Czepek, mimo, że już go się nie nosi w placówkach ochrony zdrowia, powoduje, że studenci czują się ważni i przygotowani do zawodu. Jest to półmetek, a więc umiejętności są już duże.

Dziekan nawiązała ponadto do popularności kierunku pielęgniarstwa oraz faktu, że co roku uczelnia ma ponad limitowe przyjęcia. Dodała, że część osób rezygnuje w trakcie z nauki z różnych powodów, ale ciągle jest to kierunek bardzo popularny a zawód niebywale potrzebny i poszukiwany:

 – Jeżeli nie czuje się powołania, bliskości z pacjentem i potrzeby niesienia pomocy drugiej osobie lepiej zawodu pielęgniarskiego nie wybierać.

Od 1991 pielęgniarki i położne nie mają obowiązku noszenia czepka, jednak stanowi on nie tylko integralną część stroju galowego pielęgniarek i pielęgniarzy, ale także symbol chęci służenia innym ludziom. Ceremoniał jest symbolicznym włączeniem pielęgniarek i pielęgniarzy do zawodowego grona.

Uroczystość zakończyła wspólna konsumpcja tortu ufundowanego przez studentów I roku.