Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Suwałkach przygotowała kolejną interaktywną pocztówkę z Andrzejem Wajdą w tle. Tym razem przypomina o przełomowych wydarzeniach w naszej historii – o wyborach parlamentarnych 1989 roku.
Odsłona trzecia – Senator
Wajda tak pisał we wspomnieniach: „Gdy przyjechałem do Suwałk, mojego rodzinnego miasta, to wiedziano tam, jak ja się nazywam, jakie filmy zrobiłem. Więc wybór był prosty: jeżeli po stronie partyjnej startował miejscowy generał, a na to samo stanowisko w Senacie startowałem ja, to przynajmniej wyborcy wiedzieli, kto jest kim i co reprezentuje”. (W. Bereś, K. Burnetko, Andrzej Wajda : podejrzany, Warszawa 2013).
„Dlaczego nagle ja, reżyser, zamiast robić film o tym, co się dzieje, biorę bezpośredni udział w wydarzeniach politycznych? No bo w Polsce tradycją się stało, że artyści zawsze w pewnym momencie angażowali się w sprawy publiczne. (…) Artysta tylko do pewnego momentu jest artystą, a potem musi poświadczyć sobą zaangażowanie po właściwej stronie”. (W. Bereś, K. Burnetko, Andrzej i Krystyna : późne obowiązki, Kraków 2017).
Wcześniej suwalska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej przygotowała już dwie „Suwalskie interaktywne pocztówki z Wajdą w tle”. Na pierwszej znalazła się kamienica, w której urodził się wybitny reżyser. Druga interaktywna pocztówka przedstawia wojskową defiladę z okazji święta 41. Suwalskiego Pułku Piechoty im. Marszałka J. Piłsudskiego, w którym służył kpt Jakub Wajda ojciec reżysera. Interaktywne pocztówki – to najnowocześniejsza forma edukacji o dziejach miasta, wykorzystująca aplikację ThingLink nagrodzoną przez UNESCO za pocztówkę „wykorzystującą technologię informacyjno-komunikacyjną w edukacji”. Pocztówka zawiera najważniejsze informacje o związkach Andrzeja Wajdy z Suwałkami.
Pocztówka dostępna tutaj