„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- możesz mieć na nie wpływ” – to tytuł cyklu debat społecznych, które będą organizowane w 2017 roku przez jednostki Policji w ramach zacieśniania współpracy ze społecznością lokalną.

29 maja w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Suwałkach policjanci zainaugurowali tego typu spotkania z mieszkańcami na terenie miasta i powiatu suwalskiego.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, na czele z Komendantem podinspektorem Jackiem Tarnowskim, rozpoczęli wczoraj cykl debat społecznych, które organizowane będą pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Debata inaugurująca miała na celu określenie, w jaki sposób suwalska Policja oraz inne podmioty funkcjonujące w środowisku lokalnym powinny współdziałać z mieszkańcami w zakresie stosownej reakcji, ograniczania oraz przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ponadto dotyczyła ona diagnozowania i określenia potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Na wstępie Komendant Miejski Policji w Suwałkach- podinspektor Jacek Tarnowski przedstawił stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta Suwałk i powiatu suwalskiego. Zagrożenia wynikające z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, profilaktykę społeczną oraz prezentację dzielnicowych, przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji KMP Suwałkach- podinsp. Jarosław Golubek.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele różnych instytucji, działających na rzecz bezpieczeństwa oraz mieszkańcy miasta Suwałki i powiatu suwalskiego. Gościem na spotkaniu był m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Minister w swoim wystąpieniu podkreślił m.in., że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest nowoczesnym instrumentem, który powinien stanowić perspektywiczną płaszczyznę współpracy państwa i obywateli dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa. Ponadto dodał, że policjanci muszą być tam, gdzie toczy się codzienne życie ludzi, by znać problemy i zagrożenia dotyczące danej społeczności, trafnie je diagnozować i skutecznie eliminować. Nie do przecenienia, zdaniem Sekretarza Stanu jest rola dzielnicowych, których nazwał, na wzór lekarzy, policjantami pierwszego kontaktu.

W dalszej kolejności głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku- nadinspektor Daniel Kołnierowicz, który m.in. docenił dobrą służbę suwalskich policjantów oraz poinformował, że w 2017 r. Komenda Miejska Policji w Suwałkach zwiększy się o 12 etatów.

W części dotyczącej dyskusji, głos zabrali przybyli na spotkanie mieszkańcy miasta i powiatu. Zgłaszali oni między innymi swoje spostrzeżenia i propozycje dotyczące poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta, czy też sugestie związane z działaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tego typu spotkania ze społeczeństwem będą kontynuowane.

www.suwalki.policja.gov.pl