Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zaprasza na spotkanie z Bartoszem Jastrzębskim, Jędrzejem Morawieckim i Maciejem Skawińskim, autorami książki „Jutro spadną gromy”. Spotkanie dobędzie się 25 września 2015 r. (piątek) o godz. 1700 w siedzibie Biblioteki przy ul. E. Plater 33A.

Jutro spadną gromy” to opowieść, w której Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki mierzą się z mitem cudowności Podlasia. Czy jest ono faktycznie bramą, dziurką od klucza, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą?

Jastrzębski z Morawieckim nie zanurzają się w podlaski mit. Stoją z boku i mit ten dekonstruują. Nie dla samego burzenia jednak, a po to, by dokopywać się do korzeni, istoty „podlaskiej duszy” w całej jej złożoności, w całym sztafażu Pogranicza. Nawiązując do literackiej tradycji rosyjskiego skazu, autorzy snują opowieść o małej ojczyźnie. A w niej właśnie – jak w kropli wody morze – widać wszystkich tych, którym przyszło żyć na krańcach świata. Bo zarówno dla ludzi podążających ze Wschodu, jak i z Zachodu, Podlasie jest końcem, a może… początkiem?

Fotografie Macieja Skawińskiego, które ilustrują ten podlaski skaz, są czymś więcej niż dopowiedzeniem historii. Są jedną z linii narracyjnych, opowieścią w opowieści, którą można czytać na różne sposoby.

Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki reprezentują nowe oblicze reportażu literackiego. Na co dzień wykładają w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorzy wielu książek, m.in. Krasnojarska zero, za który otrzymali w 2012 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak (poprzedni laureaci to m.in. Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Max Cegielski), a także nominację do nagrody Ambasador Nowej Europy. W 2014 roku, nakładem Fundacji Sąsiedzi, wydali Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach
i szamanach, nominowany do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej „Warto”.

Maciej Skawiński fotografuje człowieka poszukującego własnej tożsamości w złożonej tkance relacji społecznych. Aktywność fotograficzną łączy z podróżowaniem i wspinaczką górską. Autor licznych publikacji, wystaw oraz laureat World Press Photo. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS, Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii
i Grafiki Projektowej.

Jastrzębski, Morawiecki i Skawiński są laureatami Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzą grupę „Dziennikarzy Wędrownych.”

 

Żródło: http://www.fundacja-sasiedzi.org.pl/