Po raz 35 ponad pięciuset pątników wyruszyło w Międzynarodową Pielgrzymkę Pieszą Suwałki – Wilno. Jak co roku, wydarzenie to stało się wyjątkową okazją, by wspólnie przeżyć niezapomniany czas modlitwy, refleksji i wspólnoty. Wierni w swój marsz wyruszyli we wtorek 15 lipca z Suwałk z parafii Matki Bożej Miłosierdzia, trasą liczącą blisko 270 km.
Chcąc przybliżyć przyjezdnym oraz mieszkańcom Suwałk ideę pielgrzymowania, organizatorzy zaproponowali plenerowy wieczorny seans pt. „Droga pielgrzyma”, który został zaprezentowany w przeddzień wymarszu na polanie przy Orliku parafii Salezjanów przy ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 3.
Hasłem XXXV Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki-Wilno są słowa: „Pielgrzymi Nadziei”. W modlitewną trasę wyruszyli mieszkańcy Suwałk i Suwalszczyzny, ale także Augustowa, Ełku, Olecka, Suchowoli, Białegostoku i Warszawy. Wymarsz ze świątyni Salezjanów poprzedzony został mszą św. Pielgrzymów pobłogosławił biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej ks. bp. Dariusz Zalewski oraz proboszcz salezjańskiej parafii ks. Marek Gryn.
Wędrówka pątników prowadzić będzie przez litewskie miejscowości: Leipalingis, Merkine, Varena, Eisiskes, Salcininkai, Turgelai, Nemezis i Wilno. Pielgrzymi zatrzymają się też na modlitwę w miejscach pamięci narodowej i przy grobach polskich bohaterów. Po 10 dniach marszu nastąpi wejście pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie, czyli w czwartek 24 lipca. W południe czasu litewskiego zostanie odprawiona uroczysta msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Po południu część pielgrzymów powróci do Polski.
Suwalska pielgrzymka pierwszy raz wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r. W ciągu 34 lat trasę do Wilna pokonały tysiące pielgrzymów pochodzących z różnych stron kraju oraz z zagranicy. Jej celem nieprzerwanie było dziękczynienie za wolność krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Było to także nawiązanie do kultu Matki Ostrobramskiej. Z roku na rok pielgrzymka rozrastała się, by w pewnym momencie skupić nawet ponad dwa tysiące osób, w różnym wieku i o różnym poziomie zdrowia i sprawności. W okresie pandemii, w pielgrzymkę wyruszali tylko księża przewodnicy. Organizacją pielgrzymki od początku jej istnienia zajmują się salezjanie inspektorii warszawskiej.