Obchody 30 – lecia powstania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej obchodzili w dniu 18 maja suwalskie druhny i druhowie. Organizatorami uroczystości byli: Suwalski Hufiec Harcerek „Jaćwież” i Podlaski Hufiec Harcerzy ,,Matecznik”. Funkcję gospodarza pełnił phm. Piotr Rydzewski, Hufcowy Podlaskiego Hufca Harcerzy.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, gdzie homilię wygłosił ks. phm Piotr Kępa, salezjanin i wieloletni kapelan organizacji harcerzy, przez kilka lat pracujący w Suwałkach. Następnie uczestnicy udali się na harcerską galę do Szkoły Muzycznej I i II stopnia, gdzie zaprezentowano dorobek suwalskich harcerzy na przestrzeni minionych 30 lat. Była także część artystyczna oraz film obrazujący historię ZHR. Nie zabrakło wspomnień i opowieści. Miały miejsce również wystąpienia zaproszonych gości, w tym Wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego, Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza, jednego z założycieli ZHR w Suwałkach Ryszarda Żukowskiego oraz przedstawiciela centrali Związku hm. Karola Siergieja. Suwalski samorząd reprezentował ponadto Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej.

Zabierając głos hm Karol Siergiej, wiceprzewodniczący ZHR odniósł się do genezy powstania Związku oraz elementarnych praw i zadań stojących przed harcerzami. Jak podkreślił, niezmiennie podstawowym zadaniem ZHR jest służba Bogu i Polsce oraz sumienne spełnianie swoich obowiązków.

W Polsce działa kilka ogólnopolskich organizacji harcerskich: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Federacja Skautingu Europejskiego oraz Royal Rangers Polska. Dwie najliczniejsze to ZHP i ZHR.

Początek  ZHR to listopad 1988 r., kiedy to środowisko Ruchu Harcerskiego z Trójmiasta wystąpiło z ZHP i utworzyło wspólnie z drużynami ze Szczecina i ziemi kłodzkiej Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, czyli tzw. mały ZHR. W kilka miesięcy później instruktorzy Ruchu (RHR) i innych organizacji alternatywnych spotkali się w celu utworzenia ZHR jako nowej organizacji harcerskiej w Polsce. ZHR odwołuje się do tradycji ideowej skautingu i polskiego harcerstwa czasów przedwojennej Polski. Kontynuuje zasady programowe, metodyczne i organizacyjne ZHP od momentu powstania w 1918 roku do wybuchu drugiej wojny światowej. ZHR używa tradycyjnego hymnu, odznak i symboliki harcerskiej. Lilijka harcerska będąca symbolem ZHR, to tradycyjna lilijka przepasana w węźle biało-czerwoną szarfą. Drużyny są żeńskie i męskie.