25 lipca mija 170 lat od śmierci hrabiego Karola Brzostowskiego. Karol hr. Brzostowski (1796-1854) – właściciel dóbr Sztabin i Cisów w powiecie augustowskim, odziedziczonych po matce, które zmodernizował i przekształcił w kwitnący ośrodek gospodarczy. Na ich terenie założył hutę szkła i żelaza oraz fabrykę maszyn rolniczych. Wyroby z jego gorzelni i browaru – wódki, spirytus, miód pitny, piwo porter – słynęły z wysokiej jakości. Miał idee, pomysły i przekonania postępowe w stosunku do epoki, w której żył. W dobrach sztabińskich zniósł pańszczyznę ok. 1824 roku, oddając chłopom ziemię w dzierżawę. Zorganizował szkółki elementarne, opiekę lekarską , kasy pożyczkowe itp.
Po trzydziestu latach ciężkiej pracy, cierpiąc na serce i nerwy, Brzostowski wyjechał w grudniu 1853 roku na leczenie do Francji. Tam zmarł 25 lipca 1854 roku i został pochowany na cmentarzu w Montmorency. Miał 59 lat.
Pamiątkami pozostałymi po wyrobach z zakładów Brzostowskiego są piękne żeliwne krzyże i nagrobki na wielu cmentarzach Podlasia i okolic, m.in. w Augustowie, Krasnymborze, Jaminach, Sztabinie, Sejnach i Suwałkach. Do dziś przetrwały części żelazne do śluz Kanału Augustowskiego. W Suwałkach w Parku Konstytucji 3 Maja stoi zegar słoneczny ze sztabińskiej huty żeliwa, ufundowany przez hrabiego Karola Brzostowskiego w 1841 roku.
Karol Brzostowski jest patronem Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach przy ul. gen. Władysława Sikorskiego.
W kięgozbiorze suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej znajdziecie wiele pozycji opisujących życie i działania Karola Brzostowskiego. Zapraszamy!