Elżbieta Bednarko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach przedstawiła Radzie Miejskiej informację o stanie bezpieczeństwa na terenie Suwałk.

Z informacji wynika, że zmniejszyła się liczba zachorowań na choroby zakaźne w 2016 r- z 463 w 2015 r. do 417 w 2016 r. M. in. nie wykryto nowych zakażeń HIV ( w 2015 r. były 2 zachorowania). Pojawiły się za to zachorowania na kiłę- w 2016 r. były 4 przypadki, gdy w 2015 r. nie było żadnego takiego przypadku. Najwięcej stwierdzono zachorowań na ospę wietrzną- 207 osób.

Z informacji Sanepidu wynika, że w 2016 r. w suwalskich basenach nie stwierdzono przekroczeń mikrobiologicznych. Gorzej było z kąpieliskiem nad Zalewem Arkadia, gdzie wydano decyzję administracyjną o zakazie kąpieli. We wszystkich sześciu suwalskich hotelach stwierdzono bardzo dobre warunki sanitarno- techniczne.

W 2016 r. suwalski Sanepid urzędową kontrolą żywności objął 724 obiektów. Na winnych zaniedbań nałożono 59 mandatów karnych na kwotę 14 550 zł. Sporządzono jedno zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez dwoje przedsiębiorców wprowadzających do obrotu artykuły spożywcze niewiadomego źródła pochodzenia i posługiwania się fakturami, w których  jako sprzedający te artykuły spożywcze był wpisany nieistniejący podmiot gospodarczy, co stanowiło podstawę do przyjęcia, że artykuły spożywcze powszechnie spożywane mogły być szkodliwe dla zdrowia lub życia ludzi.

Z ustaleń Sanepidu wynika, że w 2016 r. w warunkach szkodliwych w Suwałkach pracowało 5 168 osób, co stanowiło 76,22% ogółu zatrudnionych. W warunkach przekroczenia norm higienicznych natężenia hałasu, drgań mechanicznych i zapylenia pracowało 388 osób, co stanowiło 7,5% zatrudnionych osób w warunkach szkodliwych.