Mnóstwo wydarzeń w Suwałkach odbywa się w Parku Konstytucji 3 Maja. Ale niewielu Suwalczan pamięta, kiedy park w centrum miasta otrzymał nazwę: Konstytucji 3 Maja. Stało się to w sobotę 3 maja 1986 r. Zdecydowała o tym Miejska Rada Narodowa w Suwałkach, a uchwałę o tym podjęła 23 listopada 1981 r. Od podjęcia uchwały do odsłonięcia tablicy z nazwą Park Konstytucji 3 Maja upłynęło ponad cztery lata. Uroczystość z okazji nadania nazwy Park Konstytucji 3 Maja odbyła się tydzień po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu. Z publikowanych map skażenia wynikało, że dotarło ono nad północno-wschodnią Polskę.
3 maja 1986 r. o godz. 10 najstarszy radny Miejskiej Rady Narodowej Piotr Neska, starszy Cechu Rzemiosł Różnych Ryszard Minkiewicz i przewodniczący RM PRON Marian Kopko odsłonili pamiątkową tablicę wykonaną przez suwalski Cech Rzemiosł Różnych. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Stronnictwa Demokratycznego, wojska i milicji. Nie uczestniczyło w niej zbyt wielu Suwalczan, bo odbywało się to tydzień po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W tym czasie prasa publikowała wyniki pomiarów skażen m.in. powietrza i mleka. W Suwałkach, tak jak w całym kraju, dzieciom i młodzieży podawano płyn Lugola. Miał on przeciwdziałać skutkom skażenia po katastrofie w Czarnobylu. Patronat nad parkiem powierzono uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej.
Pierwotnie w miejscu zajmowanym obecnie przez Park Konstytucji 3 Maja znajdował się rynek oraz rzymskokatolicki, pierwszy w Suwałkach (drewniany) kościół Podwyższenia Krzyża Świętego wraz z cmentarzem. Park utworzono w latach 20. XIX wieku Jest typowym przykładem miejskich założeń ogrodowych tamtej epoki. Służył całorocznej rekreacji mieszkańców: latem organizowano koncerty, zimą alejki zamieniano w ślizgawki. W okresie międzywojennym nazywany był ogrodem miejskim. Po II wojnie światowej powszechnie nazywano go parkiem. Żródła fotografii: Archiwum Państwowe (nr 3 i nr 4) oraz książka „Suwałki- na starych pocztówkach” autorstwa Marka Piotrowskiego i Grzegorza Płatonowa (fot. nr 1 i nr 2).