W suwalskim ratuszu zorganizowano spotkanie z władzami spółdzielni oraz zarządcami wspólnot mieszkaniowych, które poświęcono gospodarowaniu odpadami wśród mieszkańców suwalskich „blokowisk”.
– Wszyscy Suwalczanie mogą być karani za niewłaściwą segregację w suwalskich osiedlach domów wielorodzinnych
– W Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej najlepiej wygląda segregacja śmieci. Wszystkie inne spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy osiedli domów wielorodzinnych deklarują zamknięcie wiat śmietniskowych w najbliższym czasie
– Pierwsze wyniki kontroli wiat śmietniskowych są pozytywne – na razie nie ma żółtych i czerwonych kartek. Mimo to, nadal – za brak segregacji – będą wręczane ostrzeżenia w postaci najpierw żółtej, później czerwonej kartki
– od 1 stycznia przyszłego roku będzie system kaucyjny na butelki. Zapowiadana też jest segregacja odpadów tekstylnych
– Wszystkie działania mają związek z nałożoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku karą. To nie jest tylko problem Suwałk. Inne miasta w Polsce również otrzymały kary w związku z nieosiągnięciem wskaźników segregacji odpadów przez swoich mieszkańców. W przypadku Suwałk samorząd tylko za 2021 rok musi zapłacić 388 000 zł kary. Na razie w tej sprawie zostało złożone przez nas odwołanie – poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który wystosował pismo do wszystkich spółdzielni i zarządców z wnioskiem o zamknięcie wiat śmietnikowych oraz podanie harmonogramu przeprowadzenia tej czynności.
Jak śmieci segregują Suwalczanie?
Różnie jest u suwalskich administratorów „blokowisk”. Na dziś najlepiej to wygląda w Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Jedna z zamkniętych altan na Osiedlu Centrum administrowanym przez Suwalską Spółdzielnię Mieszkaniową
– W zasobach Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zamkniętych, jak i objętych monitoringiem jest 100% altan śmietnikowych, w których mieszkańcy pozostawiają odpady komunalne. Przed wejściem do każdej z wiat śmietnikowych zamieszczona jest tablica poglądowa, która wyjaśnia jak należy prawidłowo segregować odpady komunalne (co można wrzucać, a czego nie można wrzucać do danej frakcji odpadów). Poza tym zamieszczona jest tabliczka informacyjna z wykazem nieruchomości i klatek, które zostały przypisane do danej altany. Prócz tego, wewnątrz każdej wiaty zastosowaliśmy dodatkowe oznaczenia (tabliczki) miejsc usytuowania pojemników na poszczególne frakcje odpadów. Regularnie sprzątamy i dezynfekujemy swoje altany śmietnikowe, jak również dbamy o porządek wokół nich – poinformował wiceprezes Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Józef Kimera.
– W tej chwili jest zamkniętych 10 wiat. 12 wiat pozostało do zamknięcia lub jest w trakcie robót, a jedna wiata do budowy. Termin zakończenia budowy wiaty – koniec października. Termin zamknięcia pozostałych wiat – koniec września. Monitoring planowany jest na przyszły rok – zadeklarował wiceprezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Tadeusz Czerwiecki.
– W zarządzanych zasobach program zamykania wiat śmietnikowych prowadzony jest od maja 2021 r. kiedy pierwsza wiata śmietnikowa przy ul. A. Wierusza-Kowalskiego 4B wyposażona została w kontrolę dostępu i monitoring. Należy dodać, że była to pierwsza wiata działająca w takim systemie na terenie Miasta Suwałk. Obecnie w zarządzanym zasobie w kontrolę dostępu lub objętych monitoringiem jest 15 miejsc gromadzenia odpadów. W 2024 r. planowane jest zamkniecie i objęcie monitoringiem kolejnych 8 wiat śmietnikowych. Na rok 2025 planowane jest wykonanie prac przynajmniej w 25 wiatach śmietnikowych – poinformował kierownik Działu Eksploatacji w suwalskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych TBS Sp. z o.o. Jacek Koniaszewski.
– Obecnie w naszych zasobach posiadamy 4 wiaty śmietnikowe objęte monitoringiem. Są to wiaty, które często miały tzw. „podrzutki” odpadów z podjeżdżających aut. Ponadto informujemy, że przez pewien czas wszystkie wiaty w naszych zasobach były zamykane na fizyczny klucz, niestety ciągłe dewastacje zamków oraz pozostawianie odpadów pod zamkniętymi wiatami śmietnikowymi wywołały sygnały mieszkańców, którzy wnioskowali o otwarcie wiat w celu wyeliminowania stert odpadów pod wiatami i ciągłych napraw wejść do wiat. Plan remontów obejmuje wszystkie wiaty będące w zasobach Młodzieżowej Spółdzielni – tj. 20 wiat śmietnikowych. W przypadku zaakceptowania planu przez Radę Nadzorczą, prace te będą realizowane sukcesywnie w 2025 roku – poinformował zastępca prezesa Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej Przemysław Sienica.
– Zarząd Zakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach informuje, że zgodnie z pismem Prezydenta Miasta Suwałk przystąpił do zamykania wiat śmietniskowych. Podjęte zostały działania zmierzające do zamknięcia wiat śmietniskowych w zasobach spółdzielni oraz administrowanych wspólnot mieszkaniowych. W pierwszym etapie będą przywrócone lub zainstalowane nowe zamki na klucz w 14 wiatach śmietniskowych, w których nie ma instalacji elektrycznej. Planowany termin realizacji tego etapu – koniec września 2024 r. Równolegle przygotowujemy się do instalacji zamków z elektrozaczepami w 7 wiatach śmietniskowych. Są to wiaty wspólnot mieszkaniowych – termin realizacji zależy od zarządów wspólnot mieszkaniowych. Trudność stanowią 2 wiaty bez konstrukcji dachów i drzwi. Modernizacja nie jest możliwa z powodu ograniczenia przepisami prawa budowlanego. W przypadku tych wiat będą podjęte rozmowy ze wspólnotami mieszkaniowymi, by skutecznie rozwiązać ten problem – zadeklarował prezes Zakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej Grzegorz Jasionowski.
Żółte i czerwone kartki
1 sierpnia rozpoczęły się skrupulatne kontrole wiat śmietnikowych w Suwałkach. Pierwsze wyniki są pozytywne i widać, że wysłane kilka tygodni temu ostrzeżenie odniosło efekt. Mimo to, tak jak dotychczas – za brak segregacji – będą wręczane ostrzeżenia w postaci najpierw żółtej, później czerwonej kartki.
– Pierwsze kontrole wypadły pozytywnie. Dotychczas kontroli podlegały głównie mniejsze wspólnoty mieszkaniowe. Skontrolowane wiaty śmietnikowe: ul. S. Staniszewskiego 63, Wojska Polskiego 110 i 110A, Wojska Polskiego 112, Wojska Polskiego 114L, Wojska Polskiego 102A, Wojska Polskiego 102B, Hubala 8-8A, Raczkowska 183, Raczkowska 185, Bakałarzewska 46A, Bakałarzewska 46.
Wszystkie skontrolowane wiaty śmietnikowe zlokalizowane są w I sektorze Suwałk. W wymienionych altanach nie stwierdzono nieprawidłowości w segregacji co najmniej dwóch rodzajów frakcji. Niemniej jednak słyszeliśmy o „żółtych kartkach”, które pozostawiają swoim mieszkańcom zarządcy. Każdy pomysł i działanie jest dobre, jeśli prowadzi do poprawy jakości selekcji w skali Miasta. Nie możemy sobie pozwalać na lekceważenie obowiązków „segregacyjnych”, gdyż Miasto ponosi konkretne koszty w postaci kar nakładanych przez Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska – poinformował zastępca prezydenta Suwałk Grzegorz Krysa.
– Osobno prowadzimy również akcje uświadamiania naszych mieszkańców, co do ważności problemu. Kilkukrotnie zostały dostarczane ulotki edukacyjne, a na naszej stronie internetowej znajdują się aktualne informacje z tym związane. Nadmieniamy, że do osób korzystających z altan śmietnikowych, w których wykryto nieprawidłowości kierujemy każdorazowo pisma celem przypomnienia o konieczności zbiórki odpadów komunalnych w sposób selektywny oraz o odpowiedzialności zbiorowej wynikającej z zaniedbania tego obowiązku – stwierdził wiceprezes SSM J. Kimera.
Więcej do segregacji
Od 1 stycznia 2025 r. kolejną frakcją śmieci, która będzie musiała być segregowana są tekstylia. Prawdopodobnie będą one zbierane przez Punkty Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych, które w naszym mieście prowadzi PGO Suwałki. Nowością wprowadzoną od nowego roku będzie też system kaucyjny na butelki.
– System kaucyjny spowoduje pojawienie się automatów do zbiórki pustych opakowań w sklepach o powierzchni powyżej 200 m kw. Sklepy będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji za te opakowania. Nie wiadomo, jak to wpłynie na segregację i sytuację w wiatach śmietnikowych. Prawdopodobnie spowoduje, że odpadów objętych systemem kaucyjnych będzie mniej. Będziemy monitorować sytuację na bieżąco i podejmować działania adekwatne do sytuacji – zapowiedział zastępca prezydenta G. Krysa.
Apel do mieszkańców
Zamiast wydawać środki pieniężne na kary dla Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, lepiej wybudować coś w mieście. Nie segregujesz jeszcze śmieci? Czujesz się odpowiedzialny społecznie? Chciałbyś zacząć, ale nie wiesz jak i nie lubisz wielkich rewolucji? Zacznij od jednego prostego kroku: zacznij segregować odpady kuchenne. Mogą być zebrane w foliowym worku. Najważniejsze żeby wyrzucić je do brązowego pojemnika. Uwaga! odpady zwierzęce (kości, skórki, ości, odchody) to nie są bioodpady i powinny trafić do odpadów zmieszanych. Pamiętaj! Nie wolno zanieczyszczać odpadów zgromadzonych w żółtym i niebieskim pojemniku odpadami kuchennymi. To utrudnia ich odzysk i obniża wartość przy sprzedaży do zakładów recyklingu.