Suwalscy radni zdecydowali o formalnej likwidacji Izby Wytrzeźwień i powołaniu w to miejsce placówki o roboczej nazwie Ośrodek Profilaktyki, Pomocy Osobom Nietrzeźwym i Bezdomnym, prowadzonej przez organizację pozarządową. Za wprowadzeniem tej zmiany głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu, a 9 było przeciw.

Teraz Izba Wytrzeźwień zatrudnia 16 osób i dysponuje 20 miejscami dla osób nietrzeźwych. Koszt utrzymania Izby finansowany z budżetu miejskiego w 2014 r. wyniósł 1 150 915,02 zł. W 2015 r. w Izbie przebywało 2 531 nietrzeźwych, w tym 2 307 mężczyzn.

Po likwidacji Izby od 1 stycznia 2016 r. ma powstać w to miejsce placówka, pod roboczą nazwą: Ośrodek Profilaktyki, Pomocy Osobom Nietrzeźwym i Bezdomnym, który poza opieką nad osobami nietrzeźwymi, zintensyfikowałby działania motywujące do zmiany zachowania osób zatrzymanych do wytrzeźwienia m.in. przez działania terapeutyczne. Organizacja pozarządowa prowadząca Ośrodek zostanie wyłoniony w drodze konkursowej. Jednym z podstawowych założeń konkursu będzie przejęcie przez organizację pozarządową co najmniej 5 obecnych pracowników Izby. Według planów działalność Ośrodka Profilaktyki, Pomocy Osobom Nietrzeźwym i Bezdomnym nadal będzie finansowana z budżetu miejskiego. Jego prowadzenie przez organizację pozarządową ma zmniejszyć koszty funkcjonowania ośrodka do 850 tys. zł w skali roku, przy jednoczesnym poszerzeniu działań kierowanych do osób nadużywających alkohol, członków ich rodzin i osób bezdomnych.

Plany samorządu wywołały dyskusję podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Radny Grzegorz Gorlo  wyraził między innymi obawę, że organizacja pozarządowa może nie poradzić sobie z prowadzeniem Ośrodka, który zastąpi Izbę Wytrzeźwień. Jego wątpliwości nie podzielał radny Wojciech Pająk, który wyraził pewność że suwalskie organizacje pozarządowe poradzą sobie z prowadzeniem takiej placówki. Prosił o większe zaufanie do organizacji pozarządowych. Radny Zbysław Grajek zwrócił uwagę, że osoby zatrute alkoholem powinny przede wszystkim otrzymać pomoc medyczną, a osoby chore na alkoholizm powinny być poddane terapii. Taka ma oferować Osrodek, który powstanie w miejsce Izby Wytrzeźwień. Prezydent Czesław Renkiewicz zapewniał wielokrotnie, że nie jest to fizyczna likwidacja tego typu placówki w Suwałkach, tylko przekazanie do prowadzenia jej przez organizacje pozarządowe.

– Jestem przekonany, że suwalskie organizacje pozarządowe poradzą sobie z tym zadaniem – zakończył prezydent Cz. Renkiewicz.

Podobne Ośrodki prowadzą organizacje pozarządowe w: Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Grudziądzu, Tarnowie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy i Koszalinie.