W pierwszą rocznicę śmierci pochodzącego z Suwałk poety Leszka Aleksandra Moczulskiego w Muzeum im. Marii Konopnickiej odbyło się spotkanie „In Memoriam- Leszek Aleksander Moczulski”. Zbigniew Fałtynowicz opowiadał o  „Matura 1955/56″, którą Leszek Aleksander Moczulski zdawał w suwalskim Liceum. Natomiast Krzysztof Czyżewski podzielił się swoimi refleksjami o twórczości poety pochodzącego z Suwałk. Nie zabrakło tez czytania wierszy L.A. Moczulskiego.

Leszek Aleksander Moczulski urodził się 18 lutego 1938 r. w Suwałkach, a zmarł 17 grudnia 2017 r. w Krakowie. W Suwałkach uczęszczał do szkoły powszechnej, obecnie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej oraz Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Liceum TPD, dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. W 1956 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ich ukończeniu z Krakowem związał się na stałe. Debiutował jako poeta w 1960 r. w krakowskiej prasie. Publikował m.in. w: „Dzienniku Polskim”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twórczości”. Ukazało się kilkanaście tomów jego wierszy. Za jego właściwy debiut uchodzi tomik „Nawracanie stracha na wróble” z 1971 r. Oprócz wierszy, pisał też teksty piosenek, głównie dla zespołu „Skaldowie” oraz grup muzycznych „Anawa” i „Dżamble”. Jego poezję śpiewali m.in. Marek Grechuta i Grzegorz Turnau.

Był związany z krakowskim Teatrem STU. W 1989 r. opublikował w Suwalskim Towarzystwie Kultury tom „Odwitania z Suwalszczyzną”, z wierszami nawiązującymi do miasta i krainy swojego dzieciństwa, Był autorem słów do oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Za swoją twórczość L. A. Moczulski był uhonorowany m.in. Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Fundacji im. Jurzykowskiego, Nagrodą im. Andrzeja Bursy. Został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2013 r. w rodzinnym mieście otrzymał jubileuszową nagrodę od prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza.

Leszek Aleksander Moczulski jest także autorem hymnu Suwałk. Związany był ze wspólnotą Wiara i Światło, opiekującą się niepełnosprawnymi. Zmarł 17 grudnia 2017 r. w Krakowie.

Spotkanie odbyło się po raz pierwszy w nowej sali w Muzeum im. Marii Konopnickiej po zakończonym trwającym dwa lata remoncie głównego budynku tej placówki.