W ramach obchodów Roku Wierusz-Kowalskiego do suwalskiego Muzeum Okręgowego przyjechało kilkudziesięciu potomków Alfreda Wierusza-Kowalskiego – malarza światowej sławy. Okazją do takiego spotkania był II Światowy Zlot Rodzin Wieruszów-Kowalskich, zorganizowany równo na tydzień przed 175 rocznicą urodzin artysty.
Wśród gości znaleźli się członkowie rodziny Wieruszów-Kowalskich, w tym prawnuk Marcin Święcicki – były prezydent Warszawy oraz przedstawiciele suwalskiego samorządu i jednostek kultury, a także reprezentanci stowarzyszeń i mieszkańcy miasta. Suwalski samorząd reprezentowali: prezydent Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz zastępca prezydenta Roman Rynkowski I naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Agnieszka Małka. Witając przybyłych gości dyrektor Muzeum Okręgowego Jerzy Brzozowski nawiązał do genezy zjazdów:
– Ród Wieruszów jest liczny i rozsypany po kraju i świecie, a jego członkowie mieszkają m.in. w Szwecji, Anglii, Francji, USA, Kanadzie i Dubaju. Kolejny zjazd jest okazją, by zintegrować rodzinę i poznać kolejnych jej członków oraz dopracować genealogię rodu. Alfred Wiersz-Kowalski był wielki, nie tylko jako malarz, ale też dlatego, że jego twórczość jest historią Polski i Europy (…) Przypominam, że Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę, by 2024 rok ogłosić w mieście rokiem malarza. W ten sposób nasze miasto postanowiono oddać hołd wybitnemu artyście szkoły monachijskiej urodzonemu w Suwałkach 11 października 1849 roku.
W programie zjazdowych uroczystości znalazły się m.in.: wystąpienia Marcina Swięcickiego, Henryka Owsiejewa i Romana Kalety dotyczące prowadzonej przez Fundację im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego działalności. Zaprezentowano publikację z pierwszego Zlotu Rodu Wieruszów-Kowalskich, o co zadbała kustosz Muzeum Eliza Ptaszyńska. Zebranym udostępniono ponadto okolicznościową kartę pocztową oraz znaczek, o co zadbał suwalski filatelista Stanisław Łobacz. Przybliżono również historie poszczególnych rodzin dużego rodu, które rozproszyły się po świecie. Miały miejsce także opowieści familijne, a na koniec pierwszego dnia oficjalnej części Zlotu miał miejsce koncert pt. „Bal w Resursie” oraz zwiedzanie muzeum. Wydarzenia przewidziane na drugi dzień Zlotu obejmowały posadzenie pamiątkowego drzewa na Bulwarach nad Czarną Hańczą oraz kontynuację opowieści rodzinnych.
Zdjęcie grupowe i z zasadzenia Dąbka wykonał fotograf Radosław Krupiński.