Władze samorządowe miasta oraz mieszkańcy Suwałk w ostatni poniedziałek stycznia oddali hołd suwalskim Żydom, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej. Uroczystość zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada na 27 stycznia. Dzień ten został ustanowiony rezolucją ONZ w 2005 r., na pamiątkę daty wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, co dokonało się 27 stycznia 1945 roku.
Podczas II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych zamordowano około trzech miliona Żydów, obywateli polskich. Część z tych ofiar stanowili suwalscy Żydzi, którzy, po wkroczeniu Niemców do miasta, emigrowali na Litwę oraz na okupowane przez sowietów tereny II Rzeczypospolitej. Ci, którzy sami nie wyjechali, w grudniu 1939 roku zostali wywiezieni koleją do obozów koncentracyjnych i gett w: Białej Podlaskiej, Kocku, Łukowie i Łodzi. Po wojnie do Suwałk wróciła zaledwie garstka.
Począwszy od 1800 roku, kiedy po raz pierwszy pojawili się w Suwałkach, przez ponad 140 lat zasiedlali miasto i aktywnie wpływali na jego rozwój. Stworzyli tutaj gminę żydowską, zbudowali synagogę oraz liczne fabryki i zakłady pracy, m.in. browar, gorzelnię, młyny i tartaki. W mieście działały: szpital żydowski, dom starców i sierociniec, domy modlitwy oraz kluby sportowe i szkoły. W pewnym momencie udział społeczności żydowskiej wynosił ponad 30%, a według niektórych źródeł nawet 60% populacji lokalnej.
Uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i postawili znicze, jako wyraz pamięci i szacunku ofiarom holokaustu. Jak powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:
– Spotykamy się dziś przy obelisku, który powstał w miejscu, gdzie dawniej mieściła się suwalska synagoga. Przed laty, Żydzi budowali nasze miasto, stanowiąc znaczącą część jego mieszkańców. W tej chwili praktycznie nie ma nikogo z tej społeczności. My jesteśmy zobowiązani do tego, aby pamiętać o ofiarach holokaustu. Jesteśmy tu także po to, żeby sobie uświadomić do czego może prowadzić antysemityzm, nacjonalizm czy rasizm.
W obchodach zorganizowanych pod obeliskiem udział wziął Prezydent Suwałk wraz z zastępcą, Przewodniczący Rady Miejskiej z radnymi oraz przedstawiciele miejskich instytucji i Straży Miejskiej. W miejscu uroczystości, jeszcze do 1956 r. stała stała Wielka Synagoga, a o tym fakcie przypomina zbudowana pamiątkowa tablica.