W Hotelu Loft 1898 odbyła się prezentacja albumu „Suwałki na starych pocztówkach 1900-1944” W książce zaprezentowano aż 370 pocztówek prezentujących najbardziej burzliwe półwiecze w historii naszego miasta. Autorami albumu są kolekcjonerzy, Grzegorz Płatonow i Marek Piotrowski.
– Od wielu lat zbierałem maszyny drukarskie, w tym dziewiętnastowieczne żeliwne prasy i gilotyny a także stare książki i grafiki związane z naszym miastem. Ale w pewnym momencie natrafiłem na barierę, gdzie przechowywać maszyny, których waga dochodzi do pół tony? Dlatego skoncentrowałem się na drukach, w tym pocztówkach. Namówiłem kolegę hobbystę Grzegorza Płatonowa by zaprezentować nasze zbiory w formie wydawnictwa, pozyskaliśmy sponsorów i udało się – mówi Marek Piotrowski.
Drugim z autorów książki jest Grzegorz Lech Płatonow, pasjonat i kolekcjoner pamiątek po oddziałach garnizonu Suwałki. Autor dwóch publikacji o odznaczeniach i odznakach suwalskich żołnierzy. Historyk amator.
– Najstarszą pocztówka prezentowaną w naszym wydawnictwie jest litografia z wizerunkiem Soboru Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (obecnie kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa) opatrzona stemplem pocztowym z 12 czerwca 1900 roku. Pozyskałem ją kilka lat temu na bazarze w Kiermusach koło Tykocina.
Autorzy część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży książek, myślą przeznaczyć na przygotowanie kolejnego albumu z pocztówkami. W tomie II być może znajdą się widokówki dotyczące okolic Suwałk.
Pierwsze pocztowe karty korespondencyjne (widokówki) z zamieszczonymi na jednej stronie ilustracjami, pojawiły się prawie równocześnie w Anglii, Francji, Niemczech i Austrii ok. 1870.W Rosji Carskiej w tym również w Królestwie Polskim tego typu przesyłki wprowadzono w 1895 r. Funkcjonowały one pod nazwą „otkrytka”. Polska nazwa „pocztówka dla ilustrowanej karty korespondencyjnej została wymyślona w 1900 roku przez pisarza Henryka Sienkiewicza.
Album „Suwałki na starych pocztówkach 1900-1944” jest do nabycia w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, drukarni „Bingo” ul. Utrata 2C, oraz w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. K. Hamerszmita w Suwałkach.