Najstarszy kościół na Osiedlu Północ

Na prośbę Czytelników „DTS” przybliżamy dzieje suwalskich świątyń. Pisaliśmy już o najstarszym suwalskim kościele rzymskokatolickim pw. św. Aleksandra, kościele ewangelickim, nieistniejącej już synagodze oraz kościołach pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Dzisiaj o najstarszym kościele na Osiedlu Północ pw. Matki Bożej Miłosierdzia, powszechnie nazywanym salezjańskim. Nie przypadkowo przypominamy historię tego kościoła teraz. Od 34 lat w połowie lipca rozpoczyna się tutaj Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Wilna. Tak jest też w tym roku. Piszemy o tym na str. 4.

Dzieje tego kościoła są ściśle związane z Salezjanami, którzy w Suwałkach pracują od 1979 r. Władze diecezji łomżyńskiej na prośbę ks. prał. Kazimierza Hamerszmita zleciły im budowę kościoła na Osiedlu Północ.

Na początku lat 80-tych XX wieku Salezjanie od podstaw zbudowali Kaplicę pw. Matki Bożej Miłosierdzia i Dom Zakonny pw. bł. Michała Rua, który został erygowany 26 listopada 1981 r.

Fot. Archiwum Państwowe

Prace przy budowie kościoła rozpoczęły się w 1982 r. Zaprojektował go niedawno zmarły suwalski architekt Andrzej Leszek Szulc. Wówczas był to pierwszy i w założeniach miał być jedynym kościołem na Osiedlu Północ, na którym mieszkało kilkadziesiąt tysięcy Suwalczan. Stąd taka jego wielkość. Bryła świątyni nawiązywała do kształtu. Dach pokryto blachą.

Budową nowego kościoła interesowali się mieszkańcy Osiedla Północ. Wielu z nich na zasadzie wolontariatu pomagało dobrowolnie przy pracach budowlanych

Fot. Archiwum Państwowe

1 stycznia 1984 r. Ośrodek Duszpasterski pw. Matki Bożej Miłosierdzia stał się samodzielną jednostką. 1 czerwca 1988 roku została erygowana Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Konsekracji nowo wybudowanego Kościoła 24 maja 2000 r. dokonał abp Wojciech Ziemba. Niedawno obchodzono jubileusz 25-lecia tego wydarzenia.

Wnętrze kościoła okala wstęga na której znajdują się malowidła przedstawiające sceny biblijne Starego i Nowego Testamentu autorstwa ks. Tadeusza Furdyny. Po prawej stronie ołtarz boczny z wizerunkiem patronki kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej. Autorem obrazu jest ks. Wincenty Kilian. Ołtarze, chrzcielnica, postument pod figurą św. Jana Bosko wykonane są ze stiuku

Działalność Salezjanów w Suwałkach najbardziej kojarzy się z pracą z młodzieżą. Funkcjonuje tu Oratorium św. Jana Bosko i świetlica środowiskowa, działa też Salezjańskie Przedszkole. Prężnie działa Salezjańska Organizacja Sportowa, w której już tysiące młodych Suwalczan rywalizowało w różnych dyscyplinach sportowych, tj. piłce nożnej, siatkówce czy tenisie stołowym. Działalność SALOS zasługuje na szczególne uznanie, gdyż łączy sport z pracą wychowawczą.

Od 1991 roku Salezjanie organizują Międzynarodową Pieszą Pielgrzymkę z Suwałk do Wilna, która rozpoczyna się 15 lipca. Przed rokiem sprzed kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia wyruszyło ponad pół tysiąca pątników. A były też takie pielgrzymki, w których trasę do Wilna przemierzało ponad tysiąc pątników z różnych części świata

To czwarty suwalski kościół rzymskokatolicki, o którym piszemy na łamach „DTS”. Pozostałe parafie mają znacznie krótszą historię. Większość z nich utworzono przed 33 laty i trzeba jeszcze poczekać na opisanie ich dziejów.