Gra miejska „Spacer z Marią”

Gra miejska „Spacer z Marią”

W czwartek, 13 października, odbyła się gra miejska „Spacer z Marią” zorganizowana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach – klasy trzecią technik mechatronik, czwartą technik grafiki i poligrafii cyfrowej i czwartą technik teleinformatyk – pod opieką Magdaleny Siwko. Naszym celem było uczczenie pamięci Marii Konopnickiej – patronki roku 2022. Działanie przeprowadziliśmy we współpracy z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Zabawa skierowana była do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Trzyosobowe zespoły, przy wsparciu swoich opiekunów, miały za zadanie udać się do dziewięciu lokalizacji, odnaleźć koperty ukryte przez psotne skrzaty i wykonać różnorodne polecenia. Do zdobycia było osiemnaście medali, które przyznawały krasnale – uczniowie ZST w Suwałkach.

Jednym z przystanków była Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Na miejscu uczniowie mieli ułożyć wielkoformatowe puzzle oraz przeczytać fragment opowiadania „Z cmentarzy” i wypożyczyć lekturę szkolną, która podejmuje podobną tematykę. Podanie bibliotekarzowi właściwego tytułu książki i nazwiska autora nie tylko uprawniało do zdobycia medalu, ale i zagrania w grę „Suwalczanka”, dzięki której drużyny mogły przyswoić nowe informacje na temat Marii Konopnickiej i innych niezwykłych kobiet. Goszcząc w bibliotece, młodzież miała także okazję obejrzeć wystawę „Malowane wiersze Konopnickiej” w galerii „Na schodach” i wziąć udział w plebiscycie na ulubioną planszę. Najwięcej głosów uczestnicy gry miejskiej oddali na ilustrację Michaliny Kuszel do „Niezapominajek”.

Ogromną satysfakcję sprawiło nam zadowolenie uczniów szkół podstawowych, którzy bardzo zaangażowali się w grę i w pocie czoła, ale i z uśmiechem na ustach pokonywali kolejne punkty na trasie. Na wysokości zadania stanęli też uczniowie ZST odpowiedzialni za poszczególne stanowiska.

Wydarzenie zakończyło się wręczeniem dyplomów i upominków w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Pani kierownik muzeum – Magdalena Wołowska-Rusińska – pogratulowała uczniom umiejętności współpracy i otwartości na pogłębianie wiedzy na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej, a także zaprosiła wszystkich do obejrzenia z przewodnikiem nowej wystawy zatytułowanej „Pieśń o domu”.

Tematyczne nagrody dla wszystkich uczestników gry – kubki ozdobione rysunkiem Koszałka‑Opałka, przypinki z wizerunkiem Marii Konopnickiej, książki – nowele pisarki – i słodkości ufundowało Centrum Bankietowe Astoria – serdecznie dziękujemy!

Grafikę, która znalazła się na przypince, wykonała Natalia Barszczewska z klasy 3 TG. Dodatkowym prezentem od uczniów z kierunku technik grafik był zbiór poezji Marii Konopnickiej wydany pod kierunkiem nauczycieli: Marty Spudzis, Wojciecha Wawrzyna, Marty Bieleckiej i Magdaleny Siwko.

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita w Suwałkach

Maciej Dziemian

Lena Olszewska

Jakub Kapliński

opiekun – Anna Popławska

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach

Hanna Bonisławska

Sylwia Kalinowska

Filip Klekotko

Wiktor Jacewicz

opiekun – Krzysztof Karczewski

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego w Suwałkach

Agnieszka Chamiuk

Milena Bagińska

Aleksandra Stasińska

opiekun – Monika Buchowska

Doskonale spisały się także pozostałe zespoły, które przybyły do miejsca docelowego niemal w tym samym czasie:

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach

Milena Moniuszko

Zofia Kurza

Julia Gościewska

opiekun – Dorota Kościuch

Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach

Oliwia Górska

Amelia Cieraszewska

Agata Olkowska

opiekun – Anna Maria Gawlińska

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Suwałkach

Aleksandra Bagińska

Zuzanna Jarmowicz

Weronika Jaworska

opiekun – Alicja Piaścik

To był wyczerpujący, ale i bardzo satysfakcjonujący dzień. Uczniowie wykazali się kreatywnością, spostrzegawczością oraz determinacją – gratulujemy wszystkim zespołom i ich opiekunom!

Źródło: Magdalena Siwko

Fot: ZST i Dwutygodnik Suwalski

Top