Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna rozpocznie się 18 lipca o godz. 19.00 na Dużej Scenie SOK.
Goście Suwalszczyzny – koncert galowy
Występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z udziałem gospodarzy, Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna
Sobota, 18.07.2015, godz. 19:00
Duża Scena, ul. Jana Pawła II 5
Bilety: 20 zł w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu
Gratka dla miłośników polskiego folkloru i narodowej tradycji. Kto w tym czasie przebywa na Suwalszczyźnie, może być gościem „Suwalszczyzny”. Wspaniałe widowisko dwóch zespołów, dwóch kapel; prawie sto osób na scenie.
Koncert jest efektem wspólnych warsztatów artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. W programie letniej sceny widzowie zobaczą tradycyjne tańce ludowe Suwalszczyzny i innych regionów Polski oraz tańce narodowe.
Oba zespoły łączy długoletnia tradycja upowszechniania tańców regionalnych i narodowych. Co ciekawe, zarówno ZPiT „Suwalszczyzna”, jak i ZPiT Politechniki Warszawskiej powstały w 1951 roku i za rok będą obchodzić jubileusz 65-lecia działalności.
Oprócz miłości do tańca oba zespoły łączą także tancerze. Wielu z tych, którzy zaczynali w „Suwalszczyźnie”, znalazło swój drugi dom w zespole Politechniki Warszawskiej. To zaszczyt i duma, że absolwenci naszych szkół i członkowie „Suwalszczyzny” przyjmowani są z otwartymi ramionami i zasilają szeregi tak znakomitego zespołu.
Spotkanie zespołów jest też efektem wspólnej pracy z choreografem ZPiT Politechniki Warszawskiej, Jarosławem Wojciechowskim. Suwalczanie, a także mieszkańcy Grodzieńszczyzny, Litwy czy Ukrainy, dobrze pamiętają widowisko „Kochajmy się”, oparte na wątkach epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, czy „W podsuwalskiej oberży”, fabularyzowaną historię Suwałk początków XX wieku. Oba spektakle wyreżyserował właśnie J. Wojciechowski.